برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان افتادگي نوك بيني بعد از اعمال راينوپلاستي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی دهان، فک و صورت، دانشکده و مرکز تحقیقات دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: از آنجا كه نوك بيني در تامين زيبايي بيني اهميت دارد، عمل راينوپلاستي در جهت حفظ بيرون زدگي نوك بيني، كاهش و يا افزايش آن انجام مي پذيرد. هدف از مطالعه حاضر بررسي 6 ماهه ميزان افتادگي نوك بيني در نماي نيمرخ پس از عمل راينوپلاستي در بخش جراحي دهان و فك و صورت بيمارستان طالقاني در سال هاي 82-1381 مي باشد.
مواد و روشها: در اين مطالعه نيمه تجربي بر روي 28 بيمار ميزان افتادگي نوك بيني در طول 2 ماه و 6 ماه بعد از عمل نسبت به 20 روز بعد از عمل مقايسه گرديد. با استفاده از فتوگرافي هاي نيمرخ 4 متغير بيرون زدگي نوك بيني
(TP)، طول بيني، زاويه بين لب بالا و بيني (NLA) و نسبت مجموع طول بيني و لب بالا به بيرون زدگي بيني توسط كاميپوتر و از روي تصاوير ديجيتالي اصلي با دقت 0.01 ميلي متر و 0.1 درجه اندازه گيري شدند. از آزمون Paired t جهت مقايسه دو گروه قبل و بعد از عمل استفاده شد و مقايسه دو گروه توسط آزمون ANOVA دوطرفه انجام شد.
يافته ها: در فاصله 20 روز تا 6 ماه پس از عمل، نوك بيني
(TP) كمي كاهش يافت كه نشان دهنده حركت اندك نوك بيني به عقب مي باشد. همچنين زاويه نازولبيال به مقدار زيادي كاهش يافت (P<0.001) و اندازه طول بيني هم در اين مدت كمي افزايش نشان داد (P<0.001). افزايش طول بيني و كاهش زاويه نازولبيال نشان دهنده حركت قابل توجه نوك بيني به طرف پايين است. تغييرات نوك بيني نه تنها در 2 ماه بلكه تا 6 ماه بعد از عمل هم ادامه داشت. در مقايسه تغييرات بين 20 روز با 2 ماه، بين 2 ماه با 6 ماه و بين 20 روز با 6 ماه بعد از عمل براي NLA, NL و (N+UL/P) در تمام موارد معني دار بود (P<0.05). تغييرات نوك بيني بعد ازعمل راينوپلاستي براي آقايان بيشتر از خانم ها بود. سن بيمار در اين مورد تاثيري نداشت. بيماراني كه گرافت Tip و Strat داشتند و آنهايي كه سپتوپلاستي هم شده بودند تغييرات نوك بيني آنها تفاوت چنداني با بقيه بيماران نشان نداد.
نتيجه گيري: نوك بيني در فاصله بين 20 روز تا 6 ماه بعد از عمل به طرف پايين و عقب حركت مي كند كه ميزان حركت به طرف پايين آن قابل توجه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 157
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی