برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع مصرف مواد در ميان دانشجويان شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زنجان، بیمارستان شهید دکتر بهشتی، بخش اعصاب و روان
 
چکیده: 

هدف: اين پژوهش به منظور بررسي ميزان شيوع مصرف مواد در دانشجويان دانشگاه هاي زيرپوشش وزارت علوم در شهر تهران انجام شده است.
روش: در اين بررسي مقطعي، 2997 دانشجوي مشغول به تحصيل در سال تحصيلي 85-1384 از شش دانشگاه شهر تهران که به تصادف انتخاب شده بودند، ارزيابي شدند. دانشجويان مورد بررسي به پرسش نامه اي که براي برآورد ميزان شيوع مصرف مواد تهيه شده بود، پاسخ دادند. پرسش نامه ها را رابطين پيش گيري از مصرف مواد دانشگاه ها و در کلاس درس با هماهنگي قبلي با مدرس، براي تکميل به پاسخ گويان ارايه نمودند.
يافته ها: اين بررسي نشان دهنده شيوع طول عمر نسبتا بالاي مصرف مواد سبک به ترتيب قليان
(%34)، سيگار (%24) و نوشيدني هاي الکلي (%17) و شيوع پايين مواد سنگين ترياک (%2.3)، حشيش (%2.2) و قرص اکستازي (%0.7) بود. در همه مواد، دختران مصرف کمتري را نسبت به پسران داشتند و در مورد مصرف طول عمر، يک سال و يک ماه گذشته بيشتر مواد، دانشجويان غيرخوابگاهي بيشتر از دانشجويان خوابگاهي مصرف آنها را گزارش نمودند (P<0.05).
نتيجه گيري: مصرف مواد در دانشجويان شهر تهران هر چند در مقايسه با مصرف آن در دانشجويان کشورهاي آمريکايي و اروپايي خيلي کمتر است، به دليل رواج تنباکو به صورت مصرف با قليان و الکل و نبود مداخلات پيش گيرانه در اين زمينه نيازمند توجه و حمايت بيشتري از سوي برنامه ريزان مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طارمیان، ف.، و بوالهری، ج.، و پیروی، ح.، و قاضی طباطبایی، س. (1386). شیوع مصرف مواد در میان دانشجویان شهر تهران. مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), 13(4 (پیاپی 51)), 335-342. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70043Vancouver : کپی

طارمیان فرهاد، بوالهری جعفر، پیروی حمید، قاضی طباطبایی سیدمحمود. شیوع مصرف مواد در میان دانشجویان شهر تهران. مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار). 1386 [cited 2021October25];13(4 (پیاپی 51)):335-342. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70043IEEE : کپی

طارمیان، ف.، بوالهری، ج.، پیروی، ح.، قاضی طباطبایی، س.، 1386. شیوع مصرف مواد در میان دانشجویان شهر تهران. مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), [online] 13(4 (پیاپی 51)), pp.335-342. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70043. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 302 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی