برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاخير در درمان و مسير مراجعه بيماران دچار پسيکوز بار اول

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر جنوبی، بیمارستان روزبه
 
چکیده: 

هدف: اين پژوهش با هدف تعيين مدت پسيکوز درمان نشده (DUP)، عوامل موثر بر آن و مسير مراجعه در بيماران دچار پسيکوز  بار اول بستري در بيمارستان روزبه  انجام شده است.
روش: در اين پژوهش مقطعي، 91 بيمار که با تشخيص نخستين دوره پسيکوز در بيمارستان روزبه تهران بستري شده بودند، از نظر مدت پسيکوز درمان نشده (فاصله بين نخستين علايم پسيکوز تا درمان مناسب يا بستري در بيمارستان) و مسير مراجعه و چگونگي شروع بيماري ارزيابي شدند. داده ها به کمک آزمون هاي آماري مان - ويتني، کروسکال - واليس و ضريب همبستگي اسپيرمن تحليل گرديدند.
يافته ها: در
35.2% از بيماران، بيماري شروع حاد (کمتر از دو هفته) داشت. از نظر نوع بيماري، اختلال دو قطبي (29.7%) و اسکيزوفرنيا (%19.8) بيشترين موارد تشخيص داده شده بودند. ميانگين تاخير در درمان يا مدت پسيکوز درمان نشده، 52.03 هفته (انحراف معيار 114.7 هفته) بود. بيشترين فراواني نخستين مراجعه بيماران به روانپزشکان و پس از آن به درمانگران سنتي بود. بيشترين ارجاع دهندگان به بيمارستان روزبه، بستگان و دوستان بيمار بودند. در اين پژوهش مدت پسيکوز درمان نشده در بيماران مقيم شهر (P<0.01)، بي کار (P<0.01)، دچار اسکيزوفرنيا (P<0.05)، هم چنين در کساني که بيماري به صورت تدريجي (در عرض بيش از دو هفته) آغاز شده بود (P<0.001) طولاني تر بود.
نتيجه گيري: تاخير در درمان (مدت پسيکوز درمان نشده) و ارتباط آن با متغيرهاي گوناگون تا اندازه اي همانند ساير بررسي هاي انجام شده  است، ولي مراجعه به درمانگران سنتي در بيماران پسيکوز بار اول ايران بيشتر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی