برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  31 , شماره  3 ; از صفحه 195 تا صفحه 199 .
 
عنوان مقاله: 

نقدي بر ساختار دولتي مقابله با بلاياي طبيعي كشور ايران: تحقيق در سيستم بهداشت و درمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قزوین، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

در طليعه قرن بيست و يكم جهان شاهد بلاهاي عظيمي است كه حوادث طبيعي و غيرطبيعي به وجود آورده است. توفان عظيم كاترينا، سونامي آسياي جنوب شرقي، زلزله بم و ده ها حادثه مشابه بزرگ و كوچك، بارها و بارها اين حقيقت را به جهانيان گوشزد مي كند كه پيش بيني ها و چاره انديشي ها و راه هاي مقابله و سازش با اين بلايا هنوز نارسا و ناكافي است و تنها شمار اندكي از ملل دنيا دانش، فن و هنر مديريت و مهار اين گونه بلايا را فرا گرفته و به كار مي بندند. در اكثر كشورها اغلب پس از وقوع هر بلا، سيل كمك هاي سازماندهي نشده اعم از نيروي انساني و مادي به منطقه حادثه ديده گسيل مي شود و با اتلاف نيروهاي بسيار، اندكي وضع تخفيف مي يابد و به سرعت همه چيز به دست فراموشي سپرده مي شود.
بنابراين يكي از مهمترين چالش هاي زمان حاضر، نياز به داشتن سيستم مديريت بلايا در مواجهه با بلاياي طبيعي و غيرطبيعي مي باشد. با توجه به وسعت ايران، تنوع بلاياي مختلف و شدت و تعداد آنها، لزوم وجود ساختاري مدون براي نظام مديريت بلايا از نيازهاي اساسي كشور به شمار مي رود.
بلايا اتفاقاتي هستند كه بطور غافلگير كننده و گاه اجتناب ناپذير رخ داده و به علت گستردگي تاثير بر منابع مادي و انساني و قطع روند طبيعي حيات، خارج از ظرفيت تطابق جوامع بوده و گاه بدون كمك هاي ملي و بين المللي به فاجعه هاي انساني منتهي مي گردند. بلايا را به دو نوع بلاياي طبيعي مانند زلزله، سيل، رانش، طوفان و ... و بلاياي غيرطبيعي مانند انفجار نيروگاه هاي هسته اي و يا عمليات تروريستي تقسيم مي كنند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محبی فر، ر.، و آصف زاده، س. (1386). نقدی بر ساختار دولتی مقابله با بلایای طبیعی کشور ایران: تحقیق در سیستم بهداشت و درمان. پژوهش در پزشکی, 31(3), 195-199. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69896Vancouver : کپی

محبی فر رفعت، آصف زاده سعید. نقدی بر ساختار دولتی مقابله با بلایای طبیعی کشور ایران: تحقیق در سیستم بهداشت و درمان. پژوهش در پزشکی. 1386 [cited 2021May09];31(3):195-199. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69896IEEE : کپی

محبی فر، ر.، آصف زاده، س.، 1386. نقدی بر ساختار دولتی مقابله با بلایای طبیعی کشور ایران: تحقیق در سیستم بهداشت و درمان. پژوهش در پزشکی, [online] 31(3), pp.195-199. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69896. 

 
بازدید یکساله 824 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی