برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  31 , شماره  2 ; از صفحه 147 تا صفحه 153 .
 
عنوان مقاله: 

كيفيت مراقبت پرستاري از ديدگاه پرستاران: يك مطالعه كيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: كيفيت خدمات بهداشتي درماني ميزان دستيابي به مطلوب ترين برآيندهاي سلامتي است، به گونه اي كه خدمات ارايه شده اثربخش، كارا و به صرفه باشد. از آنجايي كه پرستاران بزرگ ترين گروه در ميان كاركنان بهداشتي بوده و از ديدگاه قانوني و اخلاقي بايد پاسخ گوي كيفيت مراقبت هاي پرستاري باشند، ديدگاه آنان در تعريف كيفيت خدمات بهداشتي از اهميت ويژه اي برخوردار است. هدف از اين مطالعه،‌ تعريف و تبيين كيفيت مراقبت هاي پرستاري از ديدگاه پرستاران است.
روش بررسي: در اين مطالعه كيفي داده هاي مورد نياز در دو مرحله (ده مصاحبه انفرادي و پنج بحث متمركز گروهي) جمع آوري شد. در مجموع 54 نفر از اعضاي هيات علمي پرستاري شهر تهران، مديران پرستاري و پرستاران شاغل در بيمارستان هاي آموزشي شهر تهران با روش نمونه گيري در دسترس در مطالعه شركت نمودند. تجزيه و تحليل با روش تحليل محتواي پنهان انجام شد و در نهايت تعريفي از كيفيت مراقبت پرستاري بدست آمد.
يافته ها: با توجه به تشابهات و تفاوت هايي كه در تعريف كيفيت مراقبت پرستاري از ديدگاه صاحب نظران و پرستاران باليني وجود داشت، تعريف نهايي بصورت زير بدست آمد: "ارايه خدمات ايمن و مطابق با استانداردهاي پرستاري به مددجو به گونه اي که منجر به رضايت بيمار گردد".
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد كه در تعريف كيفيت از ديدگاه پرستاران دو جنبه مهم "خدمات مطلوب و ايمن" و "رضايت مندي مددجو" مورد توجه است. علاوه بر آن، هر دو گروه شركت كنندگان بر مشاركتي بودن ارايه خدمات و نقش عوامل سازماني و مديريتي را در ارايه خدمات پرستاري با كيفيت تاكيد داشتند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پازارگادی، م.، و زاغری تفرشی، م.، و عابدسعیدی، ژ. (1386). کیفیت مراقبت پرستاری از دیدگاه پرستاران: یک مطالعه کیفی. پژوهش در پزشکی, 31(2), 147-153. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69840Vancouver : کپی

پازارگادی مهرنوش، زاغری تفرشی منصوره، عابدسعیدی ژیلا. کیفیت مراقبت پرستاری از دیدگاه پرستاران: یک مطالعه کیفی. پژوهش در پزشکی. 1386 [cited 2021September23];31(2):147-153. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69840IEEE : کپی

پازارگادی، م.، زاغری تفرشی، م.، عابدسعیدی، ژ.، 1386. کیفیت مراقبت پرستاری از دیدگاه پرستاران: یک مطالعه کیفی. پژوهش در پزشکی, [online] 31(2), pp.147-153. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69840. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 734 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی