برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1386 , دوره  13 , شماره  4 ; از صفحه 67 تا صفحه 74 .
 
عنوان مقاله: 

لپتين عملکرد حافظه فضايي را بهبود مي بخشد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هيپوکمپ در بسياري از جوانب يادگيري و حافظه بخصوص يادگيري فضايي نقش دارد. لپتين يک هورمون پپتيدي است که توسط بافت چربي ترشح مي شود. برخي از مطالعات بر تاثير هورمون لپتين بر برخي از انواع يادگيري و حافظه اشاره کرده اند. در اين مطالعه سعي بر اين است که با تزريق داخل صفاقي، اثر دوزهاي مختلف لپتين را بر شکل گيري حافظه فضايي بررسي کنيم.
روشها: براي بررسي اثر لپتين بر يادگيري فضايي، شصت رت نر به شش گروه تقسيم شدند: (1) کنترل، (2) شم و (3)، (4)، (5)، (6) لپتين داخل صفاقي به ترتيب با دوزهاي
0.05, 0.1, 0.25, 0.5 mg/kg. تمام گروه ها به مدت دو روز در ماز آبي موريس تحت آموزش قرار گرفتند. سپس پارامترهاي يادگيري بين گروه کنترل و گروه هاي مورد آزمايش مقايسه شد.
يافته ها: تزريق داخل صفاقي لپتين با دوزهاي
0.05, 0.1, 0.25, 0.5 mg/kg هر يک باعث بهبود يکي از پارامترهاي مدت زمان سپري شده يا ميزان مسافت طي شده گرديد. دوز 0.1 لپتين بيشترين تاثير را در مقايسه ميزان مسافت طي شده بين بلوک 1 و (P<0.001) 2، ميانگين مدت زمان سپري شده طي بلوک 2 در مقايسه با گروه شم (P<0.01)، مدت زمان سپري شده و ميزان مسافت طي شده در ربع دايره هدف در پروب تست (P<0.001) بر حافظه فضايي داشت.
نتيجه گيري: در مجموع نتايج اين مطالعه نشان داد که تزريق لپتين بطور داخل صفاقي در رت باعث بهبود حافظه فضايي مي شود. لپتين بيشترين اثر خود را در دوزهاي متوسط نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی