برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  6 , شماره  4 ; از صفحه 419 تا صفحه 437 .
 
عنوان مقاله: 

شرايط اساسي صحت قراردادهاي درمان ناباروري با استفاده از گامت و جنين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، خیابان خارک، پلاک 52
 
چکیده: 

در دهه اخير، انتقال گامت و جنين بيگانه به رحم زن نابارور يكي از راه هاي درمان ناباروري معرفي و درباره آن بسيار تبليغ و سرمايه گذاري شده است. تمام بحث ها پيرامون شيوه هاي پزشكي، جواز شرعي و قانوني و آثار انتقال متمركز شده است. ولي با كمال تاسف، شرايط اساسي صحت قرارداد در اين باره مغفول مانده و مورد مطالعه، تحقيق و پژوهش قرار نگرفته است. در اين مقاله شرايط اساسي صحت قراردادهاي مربوط به انتقال گامت و جنين براي درمان ناباروري تجزيه و تحليل شده است. بدون ترديد در انتقال گامت و جنين بيگانه به رحم زن نابارور، اراده انتقال دهنده و انتقال گيرنده نقش محوري دارد. زيرا اصل حكومت و آزادي اراده ايجاب مي كند كه بدون رضاي كسي نتوان گامت او را مجاني يا حتي در ازاي پرداخت پول گرفت و براي تشكيل جنين اقدام كرد.
از طرف ديگر رضاي گيرنده نيز لازم است و گامت يا جنين ديگري را نمي توان بدون رضاي گيرنده به رحم او منتقل كرد. وانگهي هرگاه گيرنده شوهر داشته باشد اذن شوهر نيز لازم است. پزشك يا موسسه پزشكي ممكن است به عنوان واسطه يا مستقل عمل كند. در صورتي كه بين دهنده و گيرنده نقش واسطه را ايفا و كار آنان را تسهيل كند، استحقاق دريافت اجرت كار خود را دارد. ولي هر گاه نخست گامت و جنين به موسسه پزشكي منتقل شود و گيرنده آن را از موسسه پزشكي در برابر پرداخت پول بگيرد، مساله فروش گامت و جنين و رقابت فروشندگان اجزاي انساني پا مي گيرد و نظم ازدواج هاي سنتي را در هم مي ريزد.
ماليت گامت و جنين نيز قابل بحث است و دست كم، گرفتن پول براي اهدا، واگذاري، نگهداري، فراوري و انتقال آن مانعي ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قاسم زاده، س. (1386). شرایط اساسی صحت قراردادهای درمان ناباروری با استفاده از گامت و جنین. پایش, 6(4), 419-437. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69759Vancouver : کپی

قاسم زاده سیدمرتضی. شرایط اساسی صحت قراردادهای درمان ناباروری با استفاده از گامت و جنین. پایش. 1386 [cited 2021August02];6(4):419-437. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69759IEEE : کپی

قاسم زاده، س.، 1386. شرایط اساسی صحت قراردادهای درمان ناباروری با استفاده از گامت و جنین. پایش, [online] 6(4), pp.419-437. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=69759. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 146 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی