برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  6 , شماره  4 ; از صفحه 365 تا صفحه 371 .
 
عنوان مقاله: 

احكام وضعي كودكان ناشي از اهداي گامت در رابطه با توارث

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه جلال آل احمد، بعد از پل یادگار امام، روبروی پمپ گاز، سازمان سمت، طبقه هشتم، کدپستی: 14636
 
چکیده: 

در حقوق اسلامي در صورتي بين دو نفر توارث برقرار مي شود كه بين آن دو يا رابطه نسبي برقرار باشد و يا رابطه سببي كه اصطلاحا موجبات ارث ناميده مي شود. يعني بين مورث (ارث گذار) و وارث (ارث بر) ارتباط خويشاوندي خوني و يا رابطه زوجيت باشد.
در بحث ما سخن در موجب نسبي است و اين كه در اهداي گامت (اسپرم يا تخمك يا هر دو) بين چه كساني رابطه خويشاوندي خوني برقرار مي شود و بين فرزند و چه كساني رابطه توارث ايجاد مي شود؟
در اين مقاله آنچه مورد تعقيب و نتيجه گيري قرار مي گيرد ابتدا تعيين رابطه نسبي بين دهنده اسپرم، تخمك و صاحب رحم است كه مساله ارث از آن رابطه پيروي مي كند. از نظر اينجانب پدر طبيعي كودك در اهداي اسپرم صاحب اسپرم است و مادر طبيعي صاحب تخمك و چون به سبب مجهول بودن دهنده اسپرم و تخمك مساله توارث بين كودك و آنان منقطع مي شود، ضرورت دارد تحت شرايطي مثلا در ضمن يك عقد لازم ديگر درخواست كننده متعهد گردد كه حضانت كودك و نفقه او را بر عهده بگيرد و با وصيت به نفع كودك از محل ثلث جايگزيني براي ارث پيش بيني كند، ولي از طرف كودك نسبت به زوجين گيرنده گامت، رابطه ارث برقرار نخواهد شد. از نظر اينجانب صاحب رحم در صورتي كه تخمك از او نباشد به رغم دادن شير به كودك هيچ گونه رابطه طبيعي با حمل خود نخواهد داشت و احكام رضاع نيز در مورد او صدق نمي كند و رابطه توارث نيز بين آنان برقرار نمي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 221
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی