برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر و آبان 1382 , دوره  8 , شماره  4 ; از صفحه 116 تا صفحه 117 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي توزيع فراواني افسردگي در آموزگاران مقطع ابتدايي ناحيه 3 آموزش و پرورش استان اصفهان در سال 78-77

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه. با توجه به شيوع زياد افسردگي‌ در كل جمعيت و نظر به اهميت و حساسيت وجود اين بيماري‌ در آموزگاران كه اساس نهاد تربيتي آموزش‌ هستند، به ويژه مقطح ابتدايي‌ كه شالوده شكل ‌گيري‌ شخصيت، تربيت و ثبات مستقل دانش آموزان را تشكيل مي‌ دهد . مطالعه حاضر جهت بررسي‌ فراواني افسردگي‌ در آموزگاران ناحيه آموزش و پرورش استان اصفهان انجام شده است .
روشها. تعداد 291 آموزگار، با استفاده از روش چند مرحله ‌اي‌ - تصادفي‌ از 21 دبستان ناحيه 3 آموزش و پرورش در نظر گرفته شده بر اساس خصوصيات جنس، سن، سابقه كار، مدرك تحصيلي‌ و متاهل و مجرد بودن كه با تست «بك» مورد بررسي‌ قرار گرفتند.
تنايج. اين بررسي نشان داد كه افسردگي‌ در آموزگاران بالاتر از طيف نرمال بود و در حدود27.1% آنها از نوع شديد اين اختلال رنج مي ‌بردند و با افزايش سطح تحصيلات از شدت افسردگي‌ كاسته و با افزايش سن شدت افسردگي‌ افزايش مي ‌يابد. بحث. با توجه به نتايج حاصل پيشنهاد مي ‌گردد كه اهميت خاصي‌ به آموزگاران اين مقطع از طرف مسئولين آموزش و پرورش داده شود و در جهت رفع‌ اين مشكل تلاش همگاني‌ كرد و امكاناتي‌ فراهم نمود تا آموزگاران از امكانات تحصيلي‌ و درماني‌ و اقتصادي‌ و سن بازنشستگي‌ پايين ‌تري‌ بهره‌مند شوند .

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 148
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی