برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 111 تا صفحه 123 .
 
عنوان مقاله: 

نمود عشق مادري در ادبيات فرانسه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزش زبان فرانسه، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

به رغم حضور بسيار كمرنگ عشق مادري در جامعه سده هاي هجده و نوزده فرانسه، بازتاب عشق مادري را مي توان در آثار ادبي آن روزگار، به ويژه در آثار دو نويسنده مطرح، بالزاك و فلوبر، ديد. موقعيت اجتماعي مادر و فرزند در سده هاي هجده و نوزده به گونه اي بود كه عشق مادري قادر به رشد و نمو نبوده است و علت آن ريشه دواندن تفكرات اشتباه از مقوله كودك بوده است، كه اين مساله حتي در حوزه ادبيات هم بوسيله نويسندگاني چون لافونتين، كه فرزند انسان را موجودي ناانسان طرح مي كرد، مطرح مي شد.
به تدريج با حضور متفكراني چون روسو و مونتسكيو مقوله هاي آزادي زنان، برابري زن و مرد و ارزش كودك در جامعه طرح مي شود و ادبيات هم در جلوه شكوهمند در قالب آثار جاودانه اش؛ عشق مادري را چون تنديسي بنا مي كند. زن خوشبخت در اين گونه آثار نمود زني است كه سرشار از عاطفه مادري است.
پيگيري حضور عشق مادري در تاريخ و روند شكل گيري آن تا به امروز، ما را به اين ادراك مي رساند كه عشق مادري پديده اي اكتسابي است. اكتسابي نه به اين معنا كه وام دار آموزش است، بلكه به اين معنا كه انسان چنين عشقي را در طول زمان به گونه اي احساس كرده كه حال آن را متصل به ذات خود مي داند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

لطافتی، ر. (1385). نمود عشق مادری در ادبیات فرانسه . مطالعات اجتماعی - روان شناختی زنان (مطالعات زنان(, 4(3), 111-123. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68973Vancouver : کپی

لطافتی رویا. نمود عشق مادری در ادبیات فرانسه . مطالعات اجتماعی - روان شناختی زنان (مطالعات زنان(. 1385 [cited 2021April13];4(3):111-123. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68973IEEE : کپی

لطافتی، ر.، 1385. نمود عشق مادری در ادبیات فرانسه . مطالعات اجتماعی - روان شناختی زنان (مطالعات زنان(, [online] 4(3), pp.111-123. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68973>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 227 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی