برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع كلونيزاسيون كاتترهاي وريدي و باكتريمي ناشي از آن در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان بيمارستان قدس قزوين (1384)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قزوین، کمربندی پادگان، مرکز آموزشی- درمانی کودکان قدس
 
چکیده: 

زمينه:‌در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان (NICU) براي رساندن مايعات، فراورده هاي خوني،‌ داروها و تغذيه،‌ از كاتترهاي وريدي به طور گسترده استفاده مي شود. آلودگي اين كاتترها مي تواند با مرگ و مير و طولاني شدن زمان بستري همراه شود.
هدف: مطالعه به منظور تعيين شيوع كلونيزاسيون كاتترهاي وريدي و باكتريمي ناشي از آن در
NICU بيمارستان قدس قزوين انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي كه در سال 1384 انجام شد، 100 نوزاد بستري در
NICU كه به هر دليل كاتتر آنها خارج شده بود بررسي شدند. 3 سانتي متر نوك هر كاتتر در شرايط استريل بريده و در محيط كشت تايوگليكولات وارد شد. تا 7 روز بعد چنانچه هر نوع كلني باكتريايي روي محيط كشت مشاهده مي شد، كلني ها روي محيط هاي آگار خون دار و مك كانكي كشت داده و هويت و آنتي بيوگرام آن تعيين مي شد. از هر يك از اين كودكان در فاصله كاتترگذاري تا قبل از خروج كاتتر آنها يك نمونه خون جهت كشت و مطالعه ميكروب شناسي تهيه شد. داده ها با استفاده از آمار توصيفي ارايه شدند.
يافته ها: از 100 كاتتر كشت شده 35% كلونيزه شده بودند كه 19 مورد (52%) استافيلوكوك كوآگولاز منفي بودند. 7 مورد از كشت هاي خون (7%) مثبت شدند (4 مورد استافيلوكوك كوآگولاز منفي و 3 مورد استافيلوكوك كوآگولاز مثبت)‌ كه همه مربوط به نوزادان داراي كاتتر كلونيزه بودند. در ميان استافيلوكوك هاي كوآگولاز منفي، بيشترين مقاومت (100%) مربوط به آمپي سيلين و اگزاسيلين و كم ترين مقاومت (18%) مربوط به وانكومايسين بود.
نتيجه گيري: در استفاده از كاتترها در نوزادان بايد سود و زيان آن از جهت كاربرد در دستيابي عروقي و نيز خطر باكتريمي سنجيده شود و در صورت ضرورت استفاده، اقدام هاي كنترلي و مراقبتي شديد اعمال شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی