برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين اثر دگزامتازون در كاهش درد، تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي هموروئيد كتومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ارک، بیمارستان ولیعصر، گروه جراحی
 
چکیده: 

مقدمه: درد، تهوع و استفراغ به دنبال عمل جراحي هموروئيدكتومي عوارضي شايع مي باشند كه منجر به نارضايتي بيماران مي گردند. امروزه، محققين به يافتن يك داروي جديد با عوارض كمتر و قيمت ارزان تر جهت كنترل اين عوارض گرايش پيدا كرده اند. بنابراين اين مطالعه به منظور بررسي تاثير دگزامتازون بر درد، تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي هموروئيدكتومي طرح ريزي شده است.
روش کار: اين مطالعه به صورت يك كارآزمايي باليني دوسوكور شاهددار، بر روي 112 بيمار كانديد هموروئيدكتومي صورت گرفت. بيماران به صورت تصادفي به دو گروه مورد و شاهد تقسيم گرديدند. گروه مورد 8 ميلي گرم دگزامتازون و گروه شاهد 2 ميلي ليتر نرمال سالين، 30 دقيقه قبل از عمل جراحي، به صورت داخل عضلاني دريافت كردند. سپس بيماران به روش يكساني تحت بيهوشي و عمل جراحي قرار گرفتند. بعد از عمل هر 2 ساعت به مدت 6 ساعت؛ درد، تهوع با استفاده از معيار آنالوگ بينايي (VAS) بررسي گرديد و هم چنين در ساعات ذكر شده، استفراغ با پرسش از بيماران در مورد وجود يا عدم وجود آن ارزيابي گرديد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمون تي و كاي دو مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: ميانگين ميزان درد و تهوع در ساعت 0، 2، 4 و 6 بعد از عمل در گروه مورد نسبت به گروه شاهد كاهش واضحي داشت كه از نظر آماري نيز تفاوت معني داري را نشان داد (0001/0=p). ولي هيچ كدام از بيماران در دو گروه مورد و شاهد استفراغ نداشتند.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه دگزامتازون مي تواند درد و تهوع بعد از عمل جراحي هموروئيدكتومي را كاهش دهد ولي در كاهش استفراغ تاثيري ندارد. بنابراين استفاده از آن قبل از عمل جراحي هموروئيدكتومي توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی