برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع سندرم متابوليك در افراد مسن بر اساس سه تعريف IDF, ATPIII و WHO و بررسي ارتباط آن با بيماري هاي كرونري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، اوین، بیمارستان آیت اله طالقانی، طبقه اول، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کدپستی 4763-19395
 
چکیده: 

مقدمه: هدف از اين مطالعه تعيين و بررسي شيوع سندرم متابوليك و ارتباط آن با بيماري هاي قلبي- عروقي در افراد مسن ايراني بود.
روش ها: در اين مطالعه مقطعي، شيوع سندرم متابوليك بر اساس معيارهاي
ATP III، WHO و IDF در 720 مرد و زن ³65 سال بررسي گرديد. رگرسيون لجستيك با روش مرحله اي براي تخمين نسبت شانس بروز بيماري هاي قلبي-عروقي در ارتباط با هر يك از تعاريف سندرم متابوليك در 3 الگو يا طرح صورت گرفت. بدين ترتيب كه الگوي اول نسبت شانس بروز بيماري هاي قلبي-عروقي را با تعديل متغير سن و الگوي دوم بعد از تعديل متغيرهايي سن، سابقه مصرف سيگار، سابقه خانوادگي بروز بيماري هاي قلبي-عروقي زودرس و LDL سرمي و در نهايت در الگوي سوم تاثير متغيرهاي مخدوش كننده ذكر شده در الگوي دوم به علاوه اجزاي سندرم متابوليك بر اساس هر يك از سه معيار تعديل مي شود.
يافته ها: شيوع سندرم متابوليك به ترتيب
41.9, 50.8 و %41.8 بر اساسATP III ، IDF و WHO يافت شد. IDF هم خواني بالا با ATP III داشت. در الگوي 2، دو تعريف ATP III و WHO با CHD با نسبت هاي شانس به ترتيب 1.6 (1.1-2.2) و 1.7 (1.9-2.4) ارتباط داشتند. در الگوي 3، چاقي (طبق WHO) و فشار خون بالا (طبق ATP III و WHO) با CHD ارتباط داشتند.
نتيجه گيري: بر اساس
ATP III و WHO، سندرم متابوليك با CHD بعد از تعديل متغيرهاي قراردادي ارتباط نشان داد ولي بعد از تعديل اجزاي آن اين ارتباط از دست رفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ضابطیان، آ.، و حدائق، ف.، و توحیدی، م.، و حاج شیخ الاسلامی، ف.، و عزیزی، ف. (1386). شیوع سندرم متابولیک در افراد مسن بر اساس سه تعریف IDF, ATPIII و WHO و بررسی ارتباط آن با بیماری های کرونری. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 7(1 (پیاپی 22)), 91-101. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68601Vancouver : کپی

ضابطیان آزاده، حدائق فرزاد، توحیدی مریم، حاج شیخ الاسلامی فرهاد، عزیزی فریدون. شیوع سندرم متابولیک در افراد مسن بر اساس سه تعریف IDF, ATPIII و WHO و بررسی ارتباط آن با بیماری های کرونری. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1386 [cited 2021June13];7(1 (پیاپی 22)):91-101. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68601IEEE : کپی

ضابطیان، آ.، حدائق، ف.، توحیدی، م.، حاج شیخ الاسلامی، ف.، عزیزی، ف.، 1386. شیوع سندرم متابولیک در افراد مسن بر اساس سه تعریف IDF, ATPIII و WHO و بررسی ارتباط آن با بیماری های کرونری. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 7(1 (پیاپی 22)), pp.91-101. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68601. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 468 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی