برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع و توزيع ازدواج فاميلي در سه نسل متوالي بيماران مراجعه كننده به درمانگاه ديابت و استئوپروز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان پورسینا، دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه ژنتیک پزشکی
 
چکیده: 

مقدمه: ازدواج فاميلي در ايران شايع مي باشد و آمارهاي متفاوتي از مناطق مختلف كشور گزارش شده است. بيماري هاي مغلوب اتوزومي به ويژه در اين نوع ازدواج ها افزايش مي يابد. دانستن شيوع و روند كاهش يا افزايش آن در برنامه ريزي نظام سلامت و اطلاع رساني عمومي بسيار مهم است.
روش ها: اين مطالعه بر روي افراد مراجعه كننده به درمانگاه ديابت و استئوپروز بيمارستان شريعتي انجام شد و آمار انواع ازدواج از 1789 زوج مورد بررسي قرار گرفت. با تكميل پرسشنامه، اطلاعات از 3 نسل يعني ازدواج هاي قبل از سال 1327 (نسل 1)، بين سال هاي 1328 تا 1357 (نسل 2) و بعد از سال 1358 (نسل 3) بدست آمد.
يافته ها: نسل اول، دوم و سوم به ترتيب 9، 17 و 19% ازدواج فاميلي داشتند كه روند افزايشي داشت. ازدواج
First cousins  69% از ازدواج هاي فاميلي را تشكيل مي داد. در کل 10% ازدواج ها First cousins بود. ازدواج فاميلي والدين تاثير معني داري در افزايش تمايل فرزندان به ازدواج فاميلي را نشان مي داد. افزايش سطح تحصيلات زنان به ويژه در نسل سوم رابطه معني داري را در كاهش ازدواج فاميلي در اين گروه نشان داد. امكانات اقتصادي و رفاهي رابطه اي معني دار با ازدواج فاميلي نداشت.
نتيجه گيري: با توجه به روند افزايشي ازدواج فاميلي در ايران افزايش سطح آگاهي عمومي در خصوص مشكلات محتمل و ضرورت انجام مشاوره ژنتيك دقيق، امري مهم بنظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 147
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی