برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين عوامل خطر ساز ديابت در دوران بارداري در زنان شهر شيراز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اراک
 
چکیده: 

مقدمه: اختلال در متابوليسم گلوکز در طي حاملگي نتايج زيانباري را براي مادر و نوزاد در پي دارد و عامل خطر قوي براي پيامدهاي ناگوار حاملگي است که در برخي از زنان باردار با سابقه ديابت بارداري و مسن تر ايجاد مي گردد و عوارض و ميرايي حين زايمان را افزايش مي دهد.
روش ها: مطالعه حاضر از نوع مطالعات مورد شاهدي است که بر روي 420 زن باردار مراجعه کننده به بيمارستان هاي شيراز انجام شد که از اين تعداد 70 نفر مبتلا به ديابت بارداري و 350 نفر سالم بودند. داده ها با استفاده از آزمون هاي آناليز واريانس و مربع کاي و همچنين رگرسيون لجستيک مورد تحليل تک متغيره و چند متغيره قرار گرفت.
يافته ها: از کل 70 نفر بيمار تحت بررسي، 22 نفر
(%31.4) مبتلا به ديابت آشکار و 48 نفر (%68.6) مبتلا به ديابت حاملگي بودند. سابقه ديابت حاملگي (OR=23.14)، هيدرآمينوس (OR=13.26)، گلوکزوري در سه ماهه سوم (OR=11.49)، ديابت در بستگان (OR=4.09) و سن حاملگي (OR=1.03) به ترتيب  مهمترين تعيين کننده هاي ديابت حاملگي و سابقه ماکروزمي (OR=18.83) و سابقه سزارين در زايمان هاي قبلي (OR=11.96) مهمترين پيشگوکننده ديابت آشکار مشخص شدند.
نتيجه گيري: بنابراين به دليل بروز بالاي عوارض و عواقب نامطلوب ديابت در دوران بارداري، غربالگري ديابت به ويژه در مادران با سابقه ديابت بارداري و سابقه فاميلي ديابت، به منظور پيشگيري از پيامدها و کنترل بيماري در مادران و نوزادان امري ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدبیگی، ا.، و طباطبایی، س.، و ضیغمی، ب.، و محمدصالحی، ن. (1386). تعیین عوامل خطر ساز دیابت در دوران بارداری در زنان شهر شیراز. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 7(1 (پیاپی 22)), 77-84. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68595Vancouver : کپی

محمدبیگی ابوالفضل، طباطبایی سیدحمیدرضا، ضیغمی بهرام، محمدصالحی نرگس. تعیین عوامل خطر ساز دیابت در دوران بارداری در زنان شهر شیراز. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1386 [cited 2021October19];7(1 (پیاپی 22)):77-84. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68595IEEE : کپی

محمدبیگی، ا.، طباطبایی، س.، ضیغمی، ب.، محمدصالحی، ن.، 1386. تعیین عوامل خطر ساز دیابت در دوران بارداری در زنان شهر شیراز. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 7(1 (پیاپی 22)), pp.77-84. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68595. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 155 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی