برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  12 , شماره  2 (پياپي 19) ; از صفحه 103 تا صفحه 119 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي توليد علوفه چهار رقم يونجه يکساله خارجي و بومي در شرايط ديم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، استان گلستان
 
چکیده: 

کشت يونجه هاي يکساله يکي از راههاي افزايش توليد علوفه با کيفيت بهتر و همچنين افزايش کميت توليد علوفه در اراضي ديم کم بازده و کمک بازده و کمک به احداث چراگاه مي باشد. بدين منظور با انتخاب ارقامي از يونجه هاي يکساله اصلاح شده براي شرايط ديم و يک گونه بومي در ايستگاه تحقيقاتي مراوه تپه استان گلستان در شرايط ديم آزمايش سازگاري و بررسي توليد کمي و کيفي انجام شد. گونه ها و ارقام يونجه يکساله مورد نظر عبارتند از:
(Mogul و Medicago truncatula cv. (Caliph و cv. (Sava, Robinson Medicago scutellata) و گونه بومي M. minima به عنوان شاهد استفاده شد. آزمايش در طرح بلوک کامل تصادفي در چهار تکرار اجرا شد. برداشت علوفه در مرحله ده درصد گلدهي انجام و پس از خشک کردن در هواي آزاد توزين شد. نتايج نشان داد که عملکرد علوفه در سالهاي اجراي طرح اختلاف معني داري در سطح 0.01 داشته، به طوري که در سال اول رقم 746.3 Robinson کيلوگرم در هکتار بيشترين و در سال دوم رقم Mogul با 1179.1 کيلوگرم در هکتار بيشترين توليد را داشتند. از لحاظ کيفي نيز ارقام اختلاف معني داري در سطح 0.01 داشتند. توليد پروتئين در رقم Robinson، 139.4 کيلوگرم در هکتار در سال اول و در سال دوم 185.4 کيلوگرم در هکتار براي رقم Mogul بوده است. در سال سوم پس از کاشت، تغييرات جوي شديدي نسبت به دو سال قبل اتفاق افتاد، به طوري که بذرها جوانه زده، اما بلافاصله سرماي شديد و مداوم توام با بارندگي و برف باعث شد که قبل از خروج گياهچه، آنها به طور کلي سرمازده و از بين رفتند. اين موضوع نشان مي دهد که يونجه هاي يکساله ممکن است در برخي سالها توليد خوبي داشته باشند و در برخي سالها عوامل محيطي باعث گردد تا توليد نداشته باشند. تجزيه مرکب اثر ارقام و اثرات سال- رقم بر توليد علوفه خشک و پروتئين به ترتيب در سطح 0.05 و 0.01 معني دار شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دری، م. (1384). بررسی تولید علوفه چهار رقم یونجه یکساله خارجی و بومی در شرایط دیم. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, 12(2 (پیاپی 19)), 103-119. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68090Vancouver : کپی

دری محمدعلی. بررسی تولید علوفه چهار رقم یونجه یکساله خارجی و بومی در شرایط دیم. تحقیقات مرتع و بیابان ایران. 1384 [cited 2021August02];12(2 (پیاپی 19)):103-119. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68090IEEE : کپی

دری، م.، 1384. بررسی تولید علوفه چهار رقم یونجه یکساله خارجی و بومی در شرایط دیم. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, [online] 12(2 (پیاپی 19)), pp.103-119. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68090. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 328 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی