برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

درمان غير جراحي به چه ميزان علايم فتق ديسك بين مهره هاي كمري را بهبود مي بخشد؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ستارخان، خیابان نیایش، بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)، بخش ارتوپدی
 
چکیده: 

پيش زمينه: كمردرد يكي از شايع ترين بيماري ها و مشكلاتي است كه محدوديت ها و معضلات فراواني را براي فرد و جامعه به همراه دارد. از شايع ترين علل كمردرد، فتق ديسك بين مهره اي است. تاكنون مطالعات مختلفي در مورد چگونگي برخورد با فتق ديسك بين مهره هاي كمري صورت گرفته است. از آن جايي كه درمان هاي جراحي در مقايسه با درمان هاي غير جراحي، هزينه و عوارض زيادي را به بيمار و جامعه تحميل مي نمايند و با توجه به گستردگي موضوع و اثرات اقتصادي و اجتماعي آن، اين مطالعه با هدف بررسي اثربخشي درمان هاي غير جراحي در فتق ديسك بين مهره اي و تعيين درصد فراواني پسرفت ديسك فتق يافته به دنبال درمان نگهدارنده غير جراحي انجام گرفت.
مواد و روش ها: مطالعه از نوع نيمه تجربي و به شكل مقايسه قبل و بعد بر روي 45 نفر از بيماران مبتلا به فتق ديسك بين مهره اي كمري كه معيارهاي ورود به مطالعه را داشتند، صورت گرفت. بيماران از مراجعين يك درمانگاه ارتوپدي مركز درماني بودند كه بر اساس سي تي اسكن فتق اثبات شده، ديسك كمري داشتند. بيماران پس از يك دوره درمان نگهدارنده 6 ماهه با دارو،‌ فيزيوتراپي و استراحت و در صورت لزوم بريس و كشش مجددا با استفاده از سي تي اسكن مورد بررسي قرار گرفتند. همچنين علايم باليني و شكايات بيماران نيز قبل و بعد از دوره درمان 6 ماهه مورد بررسي و مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: از مجموع 45 بيمار، علايم 39 نفر
(%86.7) بهبود يافت و 6 نفر (%13.3) به علت عدم بهبودي تحت عمل جراحي قرار گرفتند. ضمنا از مجموع 35 بيماري كه براي انجام سي تي اسكن دوم مراجعه كردند، 24 نفر (%68.6) پسرفت ديسك نشان دادند.
نتيجه گيري: با توجه به درصد بالاي پسرفت هرني ديسك، كه هم به صورت عيني از طريق نتايج سي تي اسكن، و هم از نظر بهبودي علايم به دنبال درمان نگهدارنده 6 ماهه مشاهده شد، پيشنهاد مي شود در مواردي كه انديكاسيون قطعي جراحي ديسك كمري وجود ندارد، اين درمان تا حد امكان به تاخير انداخته شود تا در صورت پاسخ دهي به درمان هاي نگهدارنده، از صرف هزينه و ايجاد مشكلات بيشتر براي بيمار جلوگيري گردد. براي انجام جراحي بايستي مجموعه اي از علايم باليني و تصويري را در نظر گرفت و نبايد فقط بر اساس سي تي اسكن اقدام به جراحي كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهتاش، ح.، و قزلباش، ب.، و فرشته نژاد، س.، و گنجویان، م.، و عامری مهابادی، م.، و مبینی، ب. (1385). درمان غیر جراحی به چه میزان علایم فتق دیسک بین مهره های کمری را بهبود می بخشد؟. مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران, 4(3 (مسلسل 15)), 27-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67889Vancouver : کپی

بهتاش حمید، قزلباش بهمن، فرشته نژاد سیدمحمد، گنجویان محمدصالح، عامری مهابادی محمدابراهیم، مبینی بهرام. درمان غیر جراحی به چه میزان علایم فتق دیسک بین مهره های کمری را بهبود می بخشد؟. مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران. 1385 [cited 2021October17];4(3 (مسلسل 15)):27-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67889IEEE : کپی

بهتاش، ح.، قزلباش، ب.، فرشته نژاد، س.، گنجویان، م.، عامری مهابادی، م.، مبینی، ب.، 1385. درمان غیر جراحی به چه میزان علایم فتق دیسک بین مهره های کمری را بهبود می بخشد؟. مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران, [online] 4(3 (مسلسل 15)), pp.27-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67889. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 172 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی