برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  10 , شماره  3 ; از صفحه 243 تا صفحه 250 .
 
عنوان مقاله: 

آيا يوگا در احساس سلامتي موثر است؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: يوگا به معني وحدت جسم و روان از 3 تا 5 هزار سال پيش به عنوان طب سنتي مشرق زمين مورد استفاده بوده و اخيرا بعنوان طب مكمل و جايگزين در درمان بيماريها در كشورهاي غربي نيز بكارگرفته شده و مطالعات بسيار زيادي در مورد نحوه عملكرد فيزيولوژيك و اثرات مثبت آن در بيماري ها و اختلالات سلامتي انجام شده است. مطالعه حاضر براي اولين بار در ايران با هدف ارزيابي اثرات تمرينات يوگا در سلامت جسمي، رواني و اجتماعي صورت پذيرفته است.
روش كار: مطالعه از نوع شبه تجربي مي باشد كه در 107 نفر از داوطلبان شركت در كلاسهاي يوگا (44 مرد و 63 زن) با ميانگين سني 34 سال (انحراف معيار 7) در مركز انجمن يوگا استان فارس انجام گرديده است. داوطلبان قبل از تمرينات يوگا، پرسشنامه هاي
SF-36 را تكميل و به مدت 6 ماه هفته اي 2 روز در کلاسهاي يوگا شرکت نمودند. پس از اتمام دوره، دوباره پرسشنامه را تکميل نمودند. داده ها با كمك آزمونهاي Paired t-test، One Way ANOVA و نرم افزار SPSS 11 و با در نظر گرفتن سطح معني داري كمتر از 0.05 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: در اين مطالعه، بهبودي معني دار از نظر آماري در تمامي ابعاد 8 گانه مربوط به سنجش سلامت فيزيكي، رواني و اجتماعي و نيز خلاصه مولفه هاي سلامت كلي جسمي و سلامت كلي رواني موجود در پرسشنامه SF-36 كه قبلا روايي و پايايي آن مشخص شده است، ملاحظه گرديد. اين بهبودي سطح سلامت در تمام گروههاي سني، در هر دو جنس و در همه سطوح تحصيلي ديده شد و اختلاف معني دار آماري بر حسب سن، جنس و سطح تحصيلات بدست نيامد.
نتيجه گيري: همانگونه كه در ساير مطالعات گزارش شده است، يوگا به عنوان تمرينات ذهني، رواني و جسمي قادر است احساس سلامت افراد را بهبود بخشد. نويسندگان براي نتيجه گيري قطعي تر، انجام مطالعات تجربي شاهددار را در آينده پيشنهاد مي كنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی