5 SID.ir | تاثير طب فشاري با استفاده از سي باند بر شدت تهوع و استفراغ بارداري
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تاثير طب فشاري با استفاده از سي باند بر شدت تهوع و استفراغ بارداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بسياري از زنان در دوران بارداري با شماري از اختلالات جسمي و رواني مواجه مي شوند كه اگرچه جزيي، ولي منشا بروز ناراحتي هايي براي خانم باردار مي باشند. در بررسي هاي انجام شده در مراقبتهاي بارداري، تقريبا 20 درصد زنان باردار به علت شدت اختلالات دستگاه گوارش در جستجوي خدمات پزشكي هستند كه در اين ميان تهوع و استفراغ شايع ترين اختلال مي باشد. هدف از اين پژوهش بررسي تاثير طب فشاري با استفاده از سي باند بر شدت تهوع و استفراغ بارداري مي باشد.
روش كار: در يك كارآزمايي باليني، از ميان زنان نخست حامله اي كه در زمان انجام پژوهش جهت دريافت خدمات دوران بارداري به مراكز بهداشتي درماني مراجعه كرده بودند، داراي سن حاملگي 16-10 هفته بودند و جنين تك قلو داشتند و در ضمن داراي تهوع و استفراغ بودند، تعداد 100 نفر بصورت تصادفي انتخاب و به دو گروه طب فشاري با استفاده از سي باند (گروه مورد) و گروه كنترل با استفاده از سي باند بي اثر مستقيم شدند. در گروه طب فشاري سي باند تكمه دار و در گروه كنترل سي باند بي اثر در نقطه نيگان دست قرار داده شد و شدت تهوع و دفعات استفراغ توسط نمونه ها يادداشت گرديد. براي هر كدام از نمونه ها چك ليست تكميل و به كليه افراد برگه هايي جهت ثبت وضعيت روازنه تهوع و استفراغ براي مدت 4 روز داده شد. داده هاي بدست آمده با استفاده از نرم افزار
SPSS و آزمون آماري كاي دو، t-test و ويل كاكسون تجزيه و تحليل شدند.
نتايج: نتايج نشان داد كه در گروه مورد از نظر شدت تهوع و دفعات استفراغ قبل و بعد از درمان تفاوت معني داري وجود دارد
(P<0.001). اما در گروه كنترل از نظر شدت تهوع و استفراغ تفاوت معني داري مشاهده نشد.
نتيجه گيري: بنظر مي رسد، طب فشاري در بهبودي تهوع و استفراغ بارداري موثر است و سي باند وسيله اي راحت، ارزان، در دسترس و بدون عارضه جانبي مي باشد و جهت كاهش تهوع و استفراغ بارداري پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی