برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي احكام وضعي اهداي گامت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، دانشگاه علوم پزشکی، دفتر نهاد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: احكام وضعي در اهداي گامت، هرچند پيشينه زيادي ندارد، اما برخي از فقهاي معاصر، بدان پرداخته و موارد آن را بر اساس ديدگاه فقهي خود بيان كرده اند. هدف از اين تحقيق، تعيين رابطه حقوقي مشخص افراد با سلولهاي جنسي و بررسي مقومات مفهوم پدري و مادري و دستيابي به احكام وضعي اهداي گامت در رابطه با نسب، ولايت، حضانت، نفقه، محرميت، نكاح، ارث و عده است.
مواد و روشها: چون در بحث فقهي، لزوما بايد متون ديني مربوط به آن از جهت سند و دلالت، بررسي گردد، لذا پايه و اساس اين كار، تحقيق و تتبع در منابع و متون ديني و نيز آرا و اقوال فقهاي گذشته و معاصر در خصوص تلقيح مصنوعي مي باشد. در تمام صور مربوط به تلقيح، صاحب اسپرم و تخمك، يا شناخته شده هستند و يا ناشناسند كه با توجه به مراتب مختلف آن، تحت يازده عنوان مورد بررسي قرار گرفته اند.
يافته ها: از نظر فقهي، پدر كسي است كه صاحب اسپرم است. مادر نيز همان كسي است كه صاحب تخمك مي باشد. به همين خاطر، همسري كه صاحب اسپرم نباشد، پدر شرعي نيست و زن هم در صورت گرفتن تخمك از فرد ديگر، مادر شرعي محسوب نمي شود. بر اين اساس، اهدا كنندگان اسپرم و يا تخمك، والدين شرعي محسوب شده و فرزندان آنها، برادران و خواهران شرعي فرزندان ناشي از اهداي گامت، به حساب مي آيند.
بحث و نتيجه گيري: كساني كه به اهداي گامت و يا دريافت آن اقدام مي كنند، بايد با موازين مسايلي مانند نسب، ولايت، حضانت، نفقه، محرميت و نكاح آشنايي پيدا كرده و پاي بندي نشان دهند تا از نظر شرعي، دچار مشكل نشوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 225
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی