برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  10 , شماره  1 ; از صفحه 26 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي عيوب انکساري در کارگران خدماتي و کارگران قاليباف

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان نیایش، بیمارستان حضرت رسول، بخش چشم
 
چکیده: 

مقدمه: هدف اين مطالعه، مقايسه عيوب انکساري در کارگران خدماتي و کارگران قاليباف است که در ضمن آن عوامل خطر احتمالي، نوع، ماهيت و درصد عيوب انکساري نيز در اين دو گروه بررسي مي شوند.
روش کار: مطالعه انجام شده از نوع کوهورت تاريخي گذشته نگر است بدين ترتيب که 188 کارگر قاليباف (با سابقه کار نزديک طولاني مدت) و 131 کارگر خدماتي (بدون سابقه کار نزديک) به صورت تصادفي انتخاب شدند و معاينه هاي تعيين عيب انکساري (به صورت معمولي و با قطره سيکلوپلژيک)، کراتومتري و بيومتري براي آنها انجام گرفت.
يافته ها: اين مطالعه نشان مي دهد ميانگين شماره چشم راست با قطره سيکلوپلژيک در کارگران قاليباف
0.57- ديوپتر (SD= 1.95) و در کارگران خدماتي 0.12- ديوپتر (SD= 2.06) مي باشد که با هم اختلاف معنادار دارند (p= 0.027). ميانگين شماره چشم چپ با قطره سيکلوپلژيک در کارگران قاليباف 0.45- ديوپتر (SD= 1.53) و در کارگران خدماتي 0.10- ديوپتر (SD= 2.02) مي باشد که باز با هم اختلاف معنادار دارند (p= 0.042). به طوري که متوسط شماره چشم با استفاده از قطره سيکلوپلژيک در کارگران قاليباف بيشتر از کارگران خدماتي به سمت ميوپي تمايل دارد و شيوع نزديک بيني در کارگران قاليباف بيشتر از دوربيني است؛ برعکس شيوع دوربيني در کارگران خدماتي بيشتر از نزديک بيني مي باشد (p<0.05) و در کارگران قاليباف طول قدامي خلفي چشم و قدرت انکساري قرنيه بيشتر از کارگران خدماتي است. نتايج حاصل از آناليز رگرسيون نشان داد شانس ابتلاي به دوربيني در کارگران خدماتي 2.46 (p<0.05، (OR= 2.46 برابر کارگران قاليباف است.
نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي فوق عيوب انکساري در دو گروه کارگران قاليباف و خدماتي در صورت استفاده از قطره سيکلوپلژيک با هم متفاوت مي باشد؛ به طوري که کارگران قاليباف بيشتر نزديک بين و کارگران خدماتي بيشتر دوربين مي باشند و اين امر ممکن است در اثر کار نزديک در محيط کار کارگران قاليباف باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اکبرزاده، س.، و سمواتی، م.، و محجوب، ح. (1386). بررسی مقایسه ای عیوب انکساری در کارگران خدماتی و کارگران قالیباف. حکیم, 10(1), 26-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67426Vancouver : کپی

اکبرزاده سیامک، سمواتی مرتضی، محجوب حسین. بررسی مقایسه ای عیوب انکساری در کارگران خدماتی و کارگران قالیباف. حکیم. 1386 [cited 2021October25];10(1):26-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67426IEEE : کپی

اکبرزاده، س.، سمواتی، م.، محجوب، ح.، 1386. بررسی مقایسه ای عیوب انکساری در کارگران خدماتی و کارگران قالیباف. حکیم, [online] 10(1), pp.26-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67426. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 273 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی