برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نگاهي به مضامين موسوي و زيبايي هاي آن در ديوان خاقاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ديوان خاقاني از اين ويژگي برخوردار است كه مضامين ديني را در آيينه خود مي نماياند. شكوه و صلابت اشعار خاقاني و عناصر تشكيل دهنده آن كه در بسياري از موارد از باورهاي ديني سرچشمه مي گيرد، دريايي مواج را در ذهن خواننده تداعي مي كند كه امواج نيرومند آن، كاربرد هنرمندانه آن باورهاست. ماجراهاي زندگي حضرت موسي (ع) يكي از آن مضامين ديني است كه در جاي جاي ديوان خاقاني ظهور و تجلي يافته است. موضوعاتي چون تولد موسي (ع)، پرورش وي در درگاه فرعون، برگزيده شدن به پيامبري،‌ فراخواندن فرعون به حق و مبارزه بر ضد وي و خلاصه تمامي مطالبي كه در قرآن كريم، تفاسير و قصص در مورد حضرت موسي نقل شده است،‌ دستمايه شعر خاقاني مي شود؛‌ بطوري كه گاهي در يك بيت از چند تلميح براي ارايه تصوير هنري پرداخته شده در ذهن خود استفاده مي كند. از آنجا كه خاقاني شاعري آفرينشگر و نوآور است و بر سخن و سخنوري تسلطي شگرف دارد، مضامين مذكور را چنان در اشعار خود درهم مي تند و به كار مي برد و بعد زيبايي شناسي سخنانش چنان ژرفايي مي يابد كه مي توان گفت در ميان شاعران پارسي گوي بي مانند است و همين ويژگي ها مزيت خاقاني بر ديگر شاعراني است كه به اين موضوعات پرداخته اند.
در اين مقاله نمونه هايي از موضوعات گوناگوني كه به زندگي حضرت موسي (ع) مربوط است و در اشعار خاقاني به كار رفته، از  منظر زيبايي شناسي و ابعاد مختلف آن بحث و تحليل شده است و سعي شده معيارهاي زيبايي هاي شعر خاقاني و لايه هاي پنهان آن در موضوع فوق روشن شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کرمی، م.، و نیک داراصل، م. (1385). نگاهی به مضامین موسوی و زیبایی های آن در دیوان خاقانی. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, 25(3 (پیاپی 48) (ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی)), 171-183. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67412Vancouver : کپی

کرمی محمدحسین، نیک داراصل محمدحسین. نگاهی به مضامین موسوی و زیبایی های آن در دیوان خاقانی. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز. 1385 [cited 2021October26];25(3 (پیاپی 48) (ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی)):171-183. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67412IEEE : کپی

کرمی، م.، نیک داراصل، م.، 1385. نگاهی به مضامین موسوی و زیبایی های آن در دیوان خاقانی. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, [online] 25(3 (پیاپی 48) (ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی)), pp.171-183. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67412. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی