برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

استفاده از روش انتگراسيون حرارتي فرايند به منظور صرفه جويي در مصرف انرژي در برج هاي تقطير نفت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده محیط زیست و انرژی، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

با توجه به ارتباط بسيار نزديک مسايل زيست محيطي و انرژي، دستيابي به تکنولوژي بازيافت و بهينه سازي مصرف انرژي از طرق مختلف در حفظ محيط زيست نقش بسزايي دارد چرا که از يک سو مي تواند انتشار آلاينده هاي جوي مانند Sox, Nox و Cox را به حداقل رسانده و در پي آن پديده گلخانه اي و تخريب لايه اوزون را کاهش دهد و از طرفي مصرف آب و روغن به عنوان سيالات سرد و گرم در مبدل هاي حرارتي (کندانسورها و ريبويلرها) برج هاي تقطير نفت مورد مطالعه را به حداقل برساند.
پژوهش حاضر در خصوص کاهش مصرف انرژي بخش پيش تقطير نفت سفيد يکي از پالايشگاه هاي نفت کشور صورت گرفته که داراي دو برج تقطير با آرايش ساده متوالي بوده است. يکي از اين راهکارها انتگراسيون حرارتي فرايند است که در اين تحقيق با ايده اي متفاوت نسبت به روش هاي قبلي مطرح گرديده است. اين روش امکان افزايش يک مبدل حرارتي پوسته و لوله به فرايند، که با انجام بخشي از عمليات چگالش و تبخير، موجب کاهش بارهاي حرارتي ريبويلرها و يکي از کندانسورهاي دو برج تقطير مي شود را ارايه مي نمايد.
بدين منظور دو برج تقطير در فرآيند مورد مطالعه و سپس مدل پيشنهادي جهت انتگراسيون همراه با جريانات خوراک و محصولات اطراف برج توسط نسخه 11.1 نرم افزار Aspen Plus و مدل Rad frac شبيه سازي گرديدند. نتيجه عمل 10.86 درصد صرفه جويي در مصرف آب، 14.26 درصد صرفه جويي در مصرف انرژي و 14.26 درصد صرفه جويي در مصرف روغن بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جاوید، ا.، و امام زاده، س.، و حمیدی، ع.، و ارجمندزاده، ع. (1386). استفاده از روش انتگراسیون حرارتی فرایند به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی در برج های تقطیر نفت. علوم و تکنولوژی محیط زیست, 9(3 (مسلسل 34)), 41-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67122Vancouver : کپی

جاوید امیرحسین، امام زاده سیدابوالقاسم، حمیدی علی اصغر، ارجمندزاده علی. استفاده از روش انتگراسیون حرارتی فرایند به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی در برج های تقطیر نفت. علوم و تکنولوژی محیط زیست. 1386 [cited 2021October19];9(3 (مسلسل 34)):41-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67122IEEE : کپی

جاوید، ا.، امام زاده، س.، حمیدی، ع.، ارجمندزاده، ع.، 1386. استفاده از روش انتگراسیون حرارتی فرایند به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی در برج های تقطیر نفت. علوم و تکنولوژی محیط زیست, [online] 9(3 (مسلسل 34)), pp.41-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67122. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 414 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی