برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  25 ; از صفحه 269 تا صفحه 299 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر موقعيت بازي در فضاي كنش بر رفتار در دوراهي اجتماعي: آزمون مدل چلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

طرح مساله: اين مقاله به بررسي تاثير فضاي كنش بر رفتار افراد در دوراهي اجتماعي مي پردازد. دوراهي اجتماعي، در چارچوب نظريه انتخاب عاقلانه، به تعارض منافع فردي و جمعي ارجاع دارد، آن گاه كه تعقيب نفع فردي از سوي كثيري از افراد، به زيان همه افراد (و از جمله خود آن افراد) منجر مي شود. در ميان عوامل موثر بر رفتار در دوراهي اجتماعي، مدل فضاي كنش (ارايه شده توسط مسعود چلبي)، به تاثير هنجارها و روابط حاكم در مناطق حدي چهارگانه بر رفتار در دوراهي اجتماعي مي پردازد.
روش: يافته هاي اين تحقيق با استفاده از پرسش نامه محقق ساخته، و با روش پيمايش در ميان 730 نفر از ساكنان شهر تهران به دست آمده است و نتايج تحقيق نيز با استفاده از رگرسيون لوجستيك به دست آمده است.
يافته ها و نتايج: نتايج تحقيق، نشان از تاييد تاثير مدل چلبي و نيز برتري آن بر مدل هاي ارايه شده ديگر دارد، به گونه اي كه براي بررسي رفتارها در دوراهي اجتماعي، مي توان روابط، هنجارها و موقعيت هاي كنش را از تعيين كننده ترين عوامل توضيح دهنده رفتار دانست. در اين مقاله، بر پايه مدل چلبي، انواع گوناگون بازي ها هم به صورت تكميلي آورده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جوادی یگانه، م. (1386). بررسی اثر موقعیت بازی در فضای کنش بر رفتار در دوراهی اجتماعی: آزمون مدل چلبی. رفاه اجتماعی, 6(25), 269-299. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66981Vancouver : کپی

جوادی یگانه محمدرضا. بررسی اثر موقعیت بازی در فضای کنش بر رفتار در دوراهی اجتماعی: آزمون مدل چلبی. رفاه اجتماعی. 1386 [cited 2021October18];6(25):269-299. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66981IEEE : کپی

جوادی یگانه، م.، 1386. بررسی اثر موقعیت بازی در فضای کنش بر رفتار در دوراهی اجتماعی: آزمون مدل چلبی. رفاه اجتماعی, [online] 6(25), pp.269-299. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66981. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 176 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی