برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  25 ; از صفحه 11 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل جامعه شناختي احساس آنومي اقتصادي در ميان جوانان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

طرح مساله: دگرگوني هاي پديد آمده در چند دهه اخير به نحو چشم گيري بر شكل گيري و تشديد مشكلات اجتماعي جوانان تاثير گذارده است. از جمله مشكلات اجتماعي مي توان به «احساس آنومي» در ميان افراد اشاره كرد كه بازتاب شرايط نابسامان و آنوميك جامعه است. مقاله حاضر به سنجش احساس آنومي اقتصادي در ميان جوانان شهر تهران و برخي عوامل تاثيرگذار بر آن مي پردازد.
روش: پس از بررسي منابع و نظريه ها و تدوين چارچوب نظري، با شيوه پيمايش و استفاده از پرسش نامه و مصاحبه، اطلاعات مورد نياز گردآوري شد. حجم نمونه 816 نفر از جوانان شهر تهران بوده كه با روش نمونه گيري خوشه اي چند مرحله اي و به صورت تصادفي انتخاب شدند.
يافته ها: نسبت قابل توجهي از جوانان در ارزيابي خود وضعيت نابسامان و آنوميك جامعه را به تصوير مي كشند و در حالتي كه از گسستگي ميان خود و جامعه قرار دارند. اين احساس آنومي اقتصادي متاثر از عوامل فردي، خانوادگي، نگرش ها و حالات سردرگمي، بدبيني و بي اعتمادي در جوانان است.
نتايج: يافته هاي پژوهش منطبق با نظريه هاي جامعه شناختي به ويژه آراي دورکيم و مرتون نشان مي دهد احساس آنومي اقتصادي، در حقيقت، عدم تناسب نيازها و اهداف و امكانات مالي و اقتصادي و راه هاي دستيابي به آن اهداف بوده كه در شخصيت جوانان دروني شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شیانی، م.، و محمدی، م. (1386). تحلیل جامعه شناختی احساس آنومی اقتصادی در میان جوانان. رفاه اجتماعی, 6(25), 11-37. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66965Vancouver : کپی

شیانی ملیحه، محمدی محمدعلی. تحلیل جامعه شناختی احساس آنومی اقتصادی در میان جوانان. رفاه اجتماعی. 1386 [cited 2021August03];6(25):11-37. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66965IEEE : کپی

شیانی، م.، محمدی، م.، 1386. تحلیل جامعه شناختی احساس آنومی اقتصادی در میان جوانان. رفاه اجتماعی, [online] 6(25), pp.11-37. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66965. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 179 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی