برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 47 تا صفحه 66 .
 
عنوان مقاله: 

فروغي و فردوسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

محمدعلي فروغي از نخستين شاهنامه پژوهان معاصر است که با آراي دقيق و اقدامات فرهنگي و اجرايي خود خدمات ارزنده اي به قلمرو فردوسي پژوهي انجام داده است. اقدام او در مورد ساختن آرامگاه فردوسي و برگزاري هزاره فردوسي اهميت تاريخي پيدا كرده است.
مقالات و سخنرانيهاي او راهگشاي پژوهندگان معاصر بوده است. وي در مقاله هايش به مسايل مهمي، نظير اهميت شاهنامه، مقام فردوسي، عدم انتساب يوسف و زليخا به فردوسي، تعريف وحدت ملي، تلاش براي يافتن سال تولد فردوسي، سال شروع نظم شاهنامه و جز آن پرداخته است.
او همچنين کليدهاي مهمي براي تصحيح شاهنامه به دست داده که هنوز هم جزو اصولي ترين پايه هاي تصحيح علمي - انتقادي حماسه ملي ايران مي تواند محسوب شود.
خلاصه شاهنامه فردوسي به انتخاب وي، از زمره کليدي ترين و اصلي ترين انتخابهاي شاهنامه و در گسترش آشنايي با شاهنامه و فردوسي بسيار موثر بوده است.
در اين مقاله آراي فروغي درباره فردوسي، شاهنامه و تصحيح متن شاهنامه و اقدامات عملي وي بخصوص ساختن بناي آرامگاه فردوسي و برپايي كنگره هزاره بررسي مي شود، تا غبار از چهره يکي از نخستين فردوسي پژوهان که نقش بسزايي در روشن شدن زندگي فردوسي و شناخت شاهنامه داشته است، زدوده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 273
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی