برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نجات در قرآن و مقايسه آن با آموزه نجات مسيحي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معارف اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال
 
چکیده: 

سر رويکرد مردم به دين، نياز فطري آن ها به «نجات طلبي» و رستگاري است، و اديان الاهي به درستي اين نياز را تشخيص داده و درصدد تامين آن بوده اند. نجات شناسي که از مسايل بسيار مهم الاهياتي در دو سنت اسلام و مسيحيت به شمار مي رود، سزاوار است به صورت تطبيقي و مقايسه اي بحث و بررسي شود. اصولا نجات مسيحي از نظر ماهيت با نجاتي که در اسلام مطرح است، تفاوت هاي بسيار اساسي دارد. حقيقت نجات اسلامي، معناي عدمي و سلبي، و به معناي خلاصي يا دور شدن از مصيبت، سختي، درد و رنج و مهلکه گناه است و معناي دقيق آن با مفاهيم «سعادت»، «فوز» و «فلاح» که متضمن معناي وصول و مفهومي ايجابي هستند، تا حدودي تفاوت دارد. از نگاه اسلام، هرچند خداوند، نجات بخش است، انسان با اختيار و نقش فعال خود با فراهم ساختن وضعي خاص، پذيرنده نجات الاهي است.
اعلام ايمان به نجاتي که عيسي مسيح براي بشر به ارمغان آورده، اساس مسيحيت رايج است. در اين اعتقاد که بر مباني خاص انسان شناسي، مسيح شناسي و خداشناسي اين سنت استوار شده، انسان در اسارت گناه و مرگ بوده است، و از ناحيه خود قابليت نجات ندارد. خداوند با حضور مستقيم خود در کالبد عيساي ناصري و با فديه يا قرباني شدنش، تاوان گناه انسان را مي پردازد و او را از اسارت گناه نجات مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امامی، م. (1386). نجات در قرآن و مقایسه آن با آموزه نجات مسیحی. قبسات, -(مسلسل 43), 33-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66835Vancouver : کپی

امامی مجید. نجات در قرآن و مقایسه آن با آموزه نجات مسیحی. قبسات. 1386 [cited 2021October24];-(مسلسل 43):33-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66835IEEE : کپی

امامی، م.، 1386. نجات در قرآن و مقایسه آن با آموزه نجات مسیحی. قبسات, [online] -(مسلسل 43), pp.33-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66835. 

 
بازدید یکساله 707 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی