برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  50 , شماره  96 ; از صفحه 235 تا صفحه 240 .
 
عنوان مقاله: 

نوروبورليوز در جريان تب راجعه و گزارش يك مورد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان امام رضا (ع)، گروه بیماریهای عفونی
 
چکیده: 

مقدمه: تب راجعه بيماري اسپيروكتي است كه توسط گونه هاي مختلف بورليا ايجاد مي شود. تب راجعه به عنوان يك عفونت خوني شناخته مي شود و با حملات تب و لرز و اسپيروكتمي مشخص مي­گردد ولي به ندرت مشاهده شده كه تمايل به درگيري سيستم عصبي دارد. اين گزارش با هدف معرفي يک بيمار مبتلا به نوروبيلوز که در جريان تب راجعه تشخيص داده شده است مي باشد.
معرفي بيمار: بيمار معرفي شده در اين مقاله, خانم 22 ساله افغاني است كه با تابلوي باليني مننژيت و حملات مكرر تب و لرز مراجعه در مرداد ماه 1384كرده است. در اقدامات تشخيصي انجام شده، طرح مننژيت آسپتيك در بزل مايع نخاعي کمري داشته و در اسمير خون محيطي بيمار در نوبت سوم، اسپيروكت گزارش شد. بيمار با تشخيص مننژيت در جريان تب راجعه، تحت درمان با سفترياكسون وريدي قرار گرفت و با تجويز اولين دوز سفترياكسون دچار واكنش جاريش - هرگز هايمر شد. بيمار به مدت 14 روز تحت درمان با سفترياكسون وريدي قرار گرفت و پس از طبيعي شدن مايع مغزي نخاعي در پايان درمان، با حال عمومي خوب و بدون علايم تحريك مننژ ترخيص شد.
نتيجه گيري: در مناطق آندميک تب راجعه در بيماراني که با تابلوي مننژيت آسپتيک مراجعه مي کنند، علاوه بر علل شايع آن بايستي به فکر تب راجعه نيز بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

توانایی ثانی، ا.، و بجدی، ا.، و رستگاری، س.، و کرامتی، م. (1386). نوروبورلیوز در جریان تب راجعه و گزارش یک مورد. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, 50(96), 235-240. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66687Vancouver : کپی

توانایی ثانی اشرف، بجدی امین، رستگاری سارا، کرامتی محمدرضا. نوروبورلیوز در جریان تب راجعه و گزارش یک مورد. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 1386 [cited 2021October16];50(96):235-240. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66687IEEE : کپی

توانایی ثانی، ا.، بجدی، ا.، رستگاری، س.، کرامتی، م.، 1386. نوروبورلیوز در جریان تب راجعه و گزارش یک مورد. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, [online] 50(96), pp.235-240. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66687. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی