برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1385 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 103 تا صفحه 132 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي واژه علقه در قرآن و علم رويان شناسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

با گذر زمان و پيشرفت علم، در معاني بعضي از واژگان قرآن، سير تحولي ديده مي شود. از جمله اين واژگان، علقه است که در آيات مربوط به سير رشد جنين به منزله دومين مرحله رشد از آن ياد شده است. در اين گفتار باب بررسي چند تفسير و کتاب لغت و ترجمه هاي قرآن کريم، با تنوع معنايي بسياري در اين مورد رو به رو مي شويم.
با رشد علم جنين شناسي فرايند رشد جنين براي دانشمندان آشکارتر شده است. در بعضي از تفاسير به شرح علمي اين مراحل پرداخته اند. مفسران متقدم اين واژه را معنا نکرده يا به همان معاني موجود در کتاب هاي لغت بسنده کرده اند. ما با برسي اجمالي رشد رويان در مراحل اوليه سعي در شناسايي مفهوم علمي اين واژه داريم.
مردم عصر نزول قرآن، از اين علم اطلاعي نداشتند، در قرآن از تعابيري استفاده شد که قابل فهم براي مردم آن دوره باشد. علقه به معناي زالو يا شي است که به جايي متصل مي شود. با توجه به صفات و خصوصيات زالو، معناي آن به درک انسان نزديک مي شود. علقه به معناي آويزک و روايان ابتدايي مناسب به نظر مي رسد. خون بسته، خون مرطوب، شي سرخگون و زالو نيز توجيه پذيرند.
اين مرحله از نظر علمي با شروع چسبيدن بلاستوسيست به بافت رحم و تهاجم به آن مطابقت دارد. بلاستوسيست در اين مرحله زالو صفتانه به آندومتر مي چسبد و شروع به لانه گزيني هر چه عميق تر در آن مي کند. در بلاستوسيست، توده سلول هاي دروني (آمبريولاست) تشکيل دو لاه هيپوبلاست و اپي بلاست را مي دهد و در جهت تشکيل رويان و پرده هاي جنيني پيش مي روند.
جفت منبع تغذيه جنين و ترشح هورمون ها را فراهم مي کند تا پايان بارداري به ديواره رحم متصل مي ماند. رويان نيز توسط بندناف به جفت آويزان مي ماند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کاشفی، م. (1385). بررسی تطبیقی واژه علقه در قرآن و علم رویان شناسی. تحقیقات علوم قرآن و حدیث, 3(1), 103-132. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66474Vancouver : کپی

کاشفی محبوبه. بررسی تطبیقی واژه علقه در قرآن و علم رویان شناسی. تحقیقات علوم قرآن و حدیث. 1385 [cited 2021November27];3(1):103-132. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66474IEEE : کپی

کاشفی، م.، 1385. بررسی تطبیقی واژه علقه در قرآن و علم رویان شناسی. تحقیقات علوم قرآن و حدیث, [online] 3(1), pp.103-132. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66474. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 675 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی