برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه توزيع درآمد و تقاضاي پول در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مطالعات زيادي در دهه هاي اخير، در خصوص تابع تقاضاي پول و متغيرهاي تاثيرگذار بر آن در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه انجام شده است. چرا كه شناخت صحيح اين تابع مي تواند سياستگذاري اقتصادي را در اتخاذ سياستهاي پولي و مالي مناسب جهت دستيابي به اهداف كلان اقتصادي ياري رساند. علاوه بر متغيرهاي شناخته شده در زمينه برآورد تابع تقاضاي پول، متغير ضريب جيني به عنوان متغير توزيع درآمد نيز مي تواند در اين تابع گنجانده شود. در اين مقاله كوشش شده است تا تاثير اين متغير بر تقاضاي پول مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد. در اين مسير از روش خودبازگشتي با وقفه هاي توزيعي (ARDL) و داده هاي  سالانه 1383-1338 استفاده شده است.
نتايج حاصله حاكي از آن است كه تراز واقعي پول بر اساس تعريف محدود و گسترده آن با توليد ناخالص داخلي، نرخ تورم و نرخ ارز همگراست. همچنين علامت ضريب جيني به لحاظ نظري صحيح نيست.
به منظور بررسي پوياييهاي كوتاه مدت رابطه تعادلي بلندمدت از الگوي تصحيح خطا استفاده شده است كه مقدار ضريب جمله تصحيح خطا بيانگر اين مطلب است كه حركت به سمت تعادل بلندمدت در بازار پول به كندي صورت مي گيرد.
نتايج حاصل از آزمونهاي ثبات، نشان دهنده ثبات ضرايب تابع تقاضاي پول هستند؛ به عبارتي مي توان پذيرفت كه تابع تقاضاي پول در ايران با ثبات است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

جعفری صمیمی، ا.، و علمی، ز.، و صادق زاده یزدی، ع. (1386). بررسی رابطه توزیع درآمد و تقاضای پول در ایران. پژوهشنامه اقتصادی, 7(2 (پیاپی 25)), 75-99. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65212Vancouver : کپی

جعفری صمیمی احمد، علمی زهرا (میلا)، صادق زاده یزدی علی. بررسی رابطه توزیع درآمد و تقاضای پول در ایران. پژوهشنامه اقتصادی. 1386 [cited 2021April12];7(2 (پیاپی 25)):75-99. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65212IEEE : کپی

جعفری صمیمی، ا.، علمی، ز.، صادق زاده یزدی، ع.، 1386. بررسی رابطه توزیع درآمد و تقاضای پول در ایران. پژوهشنامه اقتصادی, [online] 7(2 (پیاپی 25)), pp.75-99. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65212>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 388 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی