برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي خاصيت ضد هرپسي عصاره ريشه گياه جعفري مكزيكي عليه ويروس هاي هرپس سيمپلكس تيپ يك و دو انساني در كشت سلول

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده پزشکی، گروه ویروس شناسی
 
چکیده: 

مقدمه: عوارض ناشي از داروهاي شيميايي منجر به گرايش به سمت داروهاي طبيعي شده است که عوارض جانبي کمتري دارند. در اين مطالعه اثر ضد ويروسي عصاره به دست آمده از ريشه جعفري مكزيكي بر عليه ويروس هرپس سيمپلكس تيپ يك و دو انساني بررسي شد.
روش کار: اين پژوهش يک مطالعه تجربي است. براي انجام آن عصاره الكلي از ريشه هاي اين گياه به روش مسراسيون تهيه و در شرايط خلا تغليظ شد. سلول Vero در محيط كشت DMEM حاوي 5 درصد سرم جنين گوساله كشت داده شد. بعد از تهيه بذر ويروس و تعيين عيار آن، رقت هاي مختلف عصاره (160/1، 80/1، 40/1، 20/1، 10/1) با ويروس با عيار مشخص مجاور و به محيط كشت سلول اضافه گرديد و اثرات ضد ويروسي آن با مقايسه با کنترل هاي مختلف ارزيابي شد. در تجزيه و تحليل داده ها از آزمون مقايسه چندگانه دانکن استفاده شد.
نتايج: يافته ها نشان داد که عصاره به دست آمده از ريشه جعفري مكزيكي به طور معني داري باعث جلوگيري از تکثير ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 1 و 2 انساني شد. اين عصاره، ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 را نسبت به تيپ 1 بهتر کنترل مي کند. بررسي  بر روي رقت هاي مختلف عصاره نشان داد که فعاليت ضد ويروسي در رقت هاي مختلف متفاوت است و بيشترين فعاليت ضد ويروسي بر عليه هر دو ويروس در رقت10/1 حاصل گرديد.
نتيجه گيري: نتايج اين تحقيق نشان داد که عصاره به دست آمده از ريشه گياه جعفري مکزيکي داراي پتانسيل ضد ويروسي خوبي بر عليه ويروس هرپس سيمپلكس تيپ يك و دو انساني مي باشد که مي توان از آن به عنوان يک منبع دارويي براي کنترل اين بيماري هاي ويروسي استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 192
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی