برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  31 , شماره  1 ; از صفحه 67 تا صفحه 72 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير به كارگيري محلول دياليز سرد بر افت فشارخون حين همودياليز در بيماران مبتلا به مرحله آخر نارسايي كليه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: افت فشارخون شايع ترين عارضه جدي حين همودياليز است. به كارگيري محلول دياليز سرد روشي ساده و بدون هزينه است كه با ثابت نگه داشتن دماي بدن باعث ثبات وضعيت هموديناميك در حين دياليز مي شود. در اين مطالعه تاثير به كارگيري محلول دياليز سرد بر فشارخون حين دياليز و فراواني افت فشارخون، با روش معمول مقايسه شد.
روش بررسي: اين كارآزمايي باليني به روش متقاطع بر روي بيماران مبتلا به نارسايي کليه که تحت همودياليز بودند، انجام گرديد. ابتدا بيماران به طور تصادفي به دو گروه تقسيم شدند (22=n). يك گروه با محلول دياليز سرد و گروه ديگر با روش معمول تحت درمان قرار گرفتند. در مرحله بعد روش درمان در دو گروه جابجا شد و هر گروه از روش گروه ديگر استفاده کردند.
يافته ها: فراواني افت فشارخون با ميانگين 14/4 در روش دياليز با محلول سرد كمتر از روش معمول با ميانگين 91/2 بود (007/0=
p). ميانگين فشارخون سيستولي در حين دياليز با محلول سرد 8/130 ميلي مترجيوه بود، در حالي که ميانگين آن در دياليز با روش معمول 1/120 بود (001/0=p). همچنين فشارخون دياستولي با ميانگين 6/69 در روش دياليز با محلول سرد بيشتر از روش معمول با ميانگين 5/63 بود (03/0=p). فراواني کل علايم افت فشارخون در روش دياليز با محلول سرد با ميانگين 6/4 كمتر از روش معمول با ميانگين 4/8 بود (001/0 =p). ميانگين تعداد درمان هاي انجام شده براي بهبود افت فشارخون، در همودياليز با محلول سرد (2/6 بار) كمتر از روش معمول (7/13 بار) بود (001/0= p).
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان مي دهد كه به كارگيري محلول دياليز سرد باعث افزايش ثبات هموديناميك، كاهش علايم مربوط به افت فشار خون و نيز كاهش نياز به تدابير درماني جهت درمان افت فشارخون حين دياليز مي شود. لذا استفاده از محلول دياليز سرد در بخش هاي همودياليز توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

معطری، م.، و آذرهوشنگ، پ.، و عباسیان، ع.، و رییس جلالی، ق.، و رجایی فر، ع. (1386). تاثیر به کارگیری محلول دیالیز سرد بر افت فشارخون حین همودیالیز در بیماران مبتلا به مرحله آخر نارسایی کلیه . پژوهش در پزشکی, 31(1), 67-72. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64589Vancouver : کپی

معطری مرضیه، آذرهوشنگ پروین، عباسیان عظیمیه، رییس جلالی قنبرعلی، رجایی فر عبدالرضا. تاثیر به کارگیری محلول دیالیز سرد بر افت فشارخون حین همودیالیز در بیماران مبتلا به مرحله آخر نارسایی کلیه . پژوهش در پزشکی. 1386 [cited 2021October20];31(1):67-72. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64589IEEE : کپی

معطری، م.، آذرهوشنگ، پ.، عباسیان، ع.، رییس جلالی، ق.، رجایی فر، ع.، 1386. تاثیر به کارگیری محلول دیالیز سرد بر افت فشارخون حین همودیالیز در بیماران مبتلا به مرحله آخر نارسایی کلیه . پژوهش در پزشکی, [online] 31(1), pp.67-72. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64589. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 154 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی