برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  19 , شماره  2 ; از صفحه 159 تا صفحه 173 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از ضايعات حاصل از هرس درختان انگور در تهيه تخته خرده چوب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع
 
چکیده: 

هدف از اين تحقيق، بررسي امكان استفاده از سرشاخه هاي حاصل از هرس درختان انگور در صنايع تخته خرده چوب به ويژه در استانهاي شمال غربي كشور بوده است. بنابراين با اين ماده ليگنوسلولزي و با استفاده از 2 سطح مصرف چسب 10 و 12 درصد از نوع اوره فرمآلدييد (UF) و سه زمان پرس 4، 5 و 6 دقيقه اقدام به ساخت تخته هاي آزمايشگاهي گرديد و خواص فيزيكي و مكانيكي آنها اندازه گيري شده و نتايج حاصل مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
مقاومت خمشي
(MOR) و مدول الاستيسيته (MOE) تخته ها با افزايش ميزان مصرف چسب و زمان پرس در سطح معني داري بهبود يافت. به طوري كه اين دو ويژگي براي تخته هاي ساخته شده در شرايط مصرف چسب 12 درصد و زمان پرس 5 و 6 دقيقه در حد استاندارد DIN آلمان بوده است. نتايج حاصل از اندازه گيري چسبندگي داخلي (IB) تخته ها نشان داد كه ميزان مصرف چسب و زمان پرس داراي رابطه اي خطي با اين ويژگي بوده است. به طوري كه زيادترين چسبندگي داخلي در شرايط مصرف چسب به مقدار 12 درصد و زمان پرس 6 دقيقه مشاهده شد. مطلوب بودن چسبندگي داخلي تخته ها باعث شده است كه مقدار واكشيدگي ضخامت بعد از 2 و 24 ساعت غوطه وري در آب تخته ها (T.S2, T.S24) مناسب و در حد استاندارد باشد. با اين وجود حداقل واكشيدگي ضخامت در تخته هاي ساخته شده با مقدار 12 درصد مصرف چسب مشاهده شد.
بنابراين مي توان بيان داشت كه سرشاخه هاي حاصل از هرس درختان انگور از توان خوبي به عنوان ماده ليگنوسلولزي مناسب و ارزان قيمت در صنايع تخته خرده چوب برخوردار بوده و مي تواند به صورت خالص و مخلوط با ديگر منابع ليگنوسلولزي در اين صنعت مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 826
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی