برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير تزريق آتروپين وريدي بر منحني فريدمن در خانم هاي شکم اول در مرحله فعال زايمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، صفاییه، مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت کاهش مرحله فعال زايمان و پيشبرد افاسمان سرويكس در اين مطالعه تاثير آتروپين وريدي را در دو نکته ذکر شده در خانم هاي شکم اول در مرحله فعال زايمان مراجعه کننده به بيمارستان شهيد صدوقي يزد در سال 85-1384 مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روش ها: در اين مطالعه
200, Randomized Controlled Trial زن حامله شکم اول به صورت تصادفي يک در ميان در دو گروه 100 نفري که شامل افراد با دريافت آتروپين (گروه مورد) و افراد با دريافت دارونما (گروه شاهد) قرار گرفتند. در مرحله فعال زايمان به گروه مورد، 1cc آتروپين وريدي و به گروه شاهد دارونما همان حجم تزريق گرديد. در نهايت تاثير آتروپين را بر روي منحني فريدمن و پيشرفت زايمان و مدت زمان زايمان و وضعيت ديلاتاسيون و افاسمان سرويکس بررسي شد. آناليز آماري با استفاده از آزمون هاي آماري c2, t-test و Fisher exact test صورت گرفت.
نتايج: ميانگين مدت زمان مرحله فعال زايمان برحسب ساعت در گروه مورد،
2.05 ساعت و در گروه شاهد، 2.39 ساعت بود. (p<001) همچنين ميانگين مدت زمان زايمان بر حسب ساعت در گروه مورد، 4.96 ساعت و در گروه شاهد، 6.12 ساعت مي باشد. سزارين در گروه مورد 3% و در گروه شاهد 9% بود. عوارض از جمله عبارت بود از خشکي دهان 49%، تاکيکاردي 29% و احتباس ادراري 1% افراد و 21% افراد گروه دريافت کننده آتروپين عارضه اي نشان نداده اند.
نتيجه گيري: استفاده از آتروپين وريدي در مرحله فعال زايمان، اين مرحله را کوتاه تر و ميزان سزارين را کاهش مي دهد. با توجه به عوارض بسيار ناچيز آتروپين وريدي و تاثير آن در مرحله فعال زايمان در منظم کردن انقباضات و پيشرفت بهتر زايمان، تزريق وريدي آن در خانم هاي حامله در مرحله فعال زايمان توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی