برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1383 , دوره  22 , شماره  3 ; از صفحه 184 تا صفحه 188 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت آلودگي ژيارديا و مقايسه دو روش درماني جهت ريشه ‌كني آن در بيماران مراجعه كننده به آزمايشگاه ‌هاي جنوب شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش بیماری‌های عفونی، بیمارستان امیرالمومنین، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

بيماري‌هاي انگلي يكي از شايع ‌ترين مشكلات جهان به ويژه در كشورهاي در حال توسعه از جمله كشور ما مي ‌باشند. يكي از بيماري‌هاي انگلي شايع، آلودگي با ژيارديا لامبليا است.
اين مطالعه با هدف كلي بررسي مقايسه ‌اي و كنترل شده اثر مترونيدازول و فورازوليدون در ريشه ‌كني ژيارديا و اهداف ويژه: تعيين فراواني بيماري ژيارديوز در جنوب شهر تهران، تعيين فراواني بيماري بر حسب سن، جنس، محل سكونت، سطح سواد، وضعيت اقتصادي خانواده، وضع آب آشاميدني افراد و سطح بهداشت و تحصيلات، تعيين فراواني علايم باليني بيماري بر حسب سن، انجام شده است.
جامعه مورد مطالعه، 650 نفر از مراجعين به آزمايشگاه‌هاي جنوب شهر تهران در شهرك وليعصر از اول آبان لغايت بهمن 1378 بودند كه با علايم گوارشي جهت انجام آزمايش مدفوع مراجعه كرده بودند. پرسشنامه‌هاي تهيه شده در ارتباط با سن، علايم گوارشي، وضعيت تحصيلي، دسترسي به آب آشاميدني تصفيه شده و وضع اقتصادي خانواده توسط اين افراد تكميل گرديد و سپس در سه نوبت و در دفعات غير متوالي از اين افراد نمونه مدفوع گرفته و جهت وجود كيست يا تروفوزوييت ژيارديا بررسي شد. افراد به دو گروه مساوي تقسيم شدند و يك گروه تحت درمان با مترونيدازول و يك گروه با فورازوليدون قرار گرفتند. پس از اتمام دوره درمان (2 هفته بعد) مجددا نمونه مدفوع در سه نوبت غير متوالي جهت بررسي ژيارديا گرفته شد.
از 650 نفر، 74 نفر (11.38%) آلوده به انگل ژيارديا بودند كه 36 نفر (48.64) نفر مرد و 38 نفر (51.35%) زن بودند. 74 نفر به سه گروه سني تقسيم شدند. بيشترين آلودگي در گروه سني 20-10 سال و در افراد زير ديپلم بود. همچنين با افزايش سن، درصد استفاده از آب تصفيه شده بيشتر بود. شايع ‌ترين علامت در بچه‌ها اسهال و در بالغين درد شكم و ميزان آلودگي در زنان بيشتر از مردان بود.
با توجه به نتايج حاصله، ارتقاي سطح تحصيلات، آموزش به مادران جهت استفاده از آب تصفيه شده و ضدعفوني كردن ميوه و سبزيجات و آموزش به جوانان و نوجوانان از نظر رعايت نكات بهداشتي ضروري بوده ضمن اين كه اثر داروي فورازوليدون در ريشه كني از مترونيدازول بيشتر است يا حداقل مي ‌توان به جاي مترونيدازول آن را بكار برد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

زنگنه، م.، و امینی، ف. (1383). بررسی وضعیت آلودگی ژیاردیا و مقایسه دو روش درمانی جهت ریشه ‌کنی آن در بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاه ‌های جنوب شهر تهران. مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران, 22(3), 184-188. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6402Vancouver : کپی

زنگنه مهرانگیز، امینی فرحناز. بررسی وضعیت آلودگی ژیاردیا و مقایسه دو روش درمانی جهت ریشه ‌کنی آن در بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاه ‌های جنوب شهر تهران. مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1383 [cited 2021November27];22(3):184-188. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6402IEEE : کپی

زنگنه، م.، امینی، ف.، 1383. بررسی وضعیت آلودگی ژیاردیا و مقایسه دو روش درمانی جهت ریشه ‌کنی آن در بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاه ‌های جنوب شهر تهران. مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران, [online] 22(3), pp.184-188. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6402. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 199 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی