برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نمادگرايي و تاثير آن در فرش ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فرش، دانشگاه کاشان
 
چکیده: 

زيبايي دوستي و نماد گرايي دو ويژگي اصيل انساني است كه از آغازين دوره هاي حيات او در آثار و بقاياي هنرهايش نمودي خاص دارند.
از جمله جايگاه هاي بروز و ظهور نمادها به ويژه در ايران «فرش» است. فرش چون آيينه عرش، بازتابي از نگارهاي و طرح و نقشهاي نمادين با الهام از باورها، انديشه ها و آرزوهاي انسان فرش نشين است. در اين پژوهش نمادگرايي در فرش ايران را - به ويژه در عهد شكوفايي فرش و دوران صفويان و قاجاريان - بررسي كرده ايم. در اين جست و جو علاوه منابع مكتوب، تصاوير هشتاد فرش آن زمان، تاثير زياد نمادگرايي در طراحي فرش ايران را تاييد نموده است. در طي اين پژوهش معرفي مباني نظري نمادگرايي در فرش و نيز ساختار آن حاصل گرديده و براي نخستين بار طبقه بندي و دسته بندي مناسبي در اين رابطه ارايه شده است كه مي تواند آغازي براي مطالعات بيشتر و طبقه بنديهاي ديگر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

چیت سازیان، ا. (1385). نمادگرایی و تاثیر آن در فرش ایران. گلجام, -(4-5), 37-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63818Vancouver : کپی

چیت سازیان امیرحسین. نمادگرایی و تاثیر آن در فرش ایران. گلجام. 1385 [cited 2021October16];-(4-5):37-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63818IEEE : کپی

چیت سازیان، ا.، 1385. نمادگرایی و تاثیر آن در فرش ایران. گلجام, [online] -(4-5), pp.37-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63818. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 396 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی