برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  4 , شماره  11 ; از صفحه 93 تا صفحه 107 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير يک دوره برنامه تمريني بر موقعيت قرارگيري استخوان کتف

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

موقعيت استخوان کتف در تناسب اندام و وضعيت بدني مطلوب و پيشگيري از آسيب ها اهميت زيادي دارد. قرار گرفتن اين استخوان در موقعيت هاي غيرطبيعي يک ناهنجاري است که کتف بالدار، افتادگي شانه و شانه گرد از آن جمله هستند. هدف از اين پژوهش، بررسي تاثير يک دوره برنامه تمريني بر موقعيت قرارگيري استخوان کتف است.
آزمودني هاي اين پژوهش 80 دانش آموز پسر 16 تا 18 ساله، با ميانگين قد و وزن
170±6.4 سانتيمتر و 55.4±8.9 کيلوگرم بودند که با توجه به فاصله کتف هايشان از يکديگر، به سه گروه کتف دور (بيشتر از 20cm)، کتف نرمال (17-19cm) و کتف نزديک (کمتر از 17cm) تقسيم شدند. براي تعيين قدرت عضلات ثابت کننده عضلات کتف از آزمون حرکت جانبي استخوان کتف (LSST) و براي تعيين ميزان حداکثر انقباض (MVC) عضلات گوشه اي و ذوزنقه، که دو عضله مهم در کمربند شانه هستند، از تکنيک الکتروميوگرافي (EMG) پيش و پس از برنامه تمريني استفاده شد. 15 نفر از آزمودني هاي گروه کتف دور، به عنوان گروه تجربي، در يک برنامه تمريني 18 جلسه اي شرکت کردند و ساير آزمودني ها به عنوان گروه کنترل بودند.
براي تعيين ميزان تاثير برنامه تمريني بر متغيرها، از آزمون
t، و براي شناسايي همگن بودن سه گروه از نظر قد و وزن، از آناليز واريانس (ANOVA) استفاده گرديد (P£0.5). يافته هاي پژوهش نشان داد که برنامه تمريني موجب تغيير در موقعيت کتف ها و کاهش معني داري در فاصله کتف ها در گروه تجربي شد. همچنين EMG عضلات منتخب تفاوت معني داري را در ميزان انقباض عضلات پيش و پس از برنامه تمريني نشان داد (P£0.05).
با توجه به نتايج پژوهش حاضر مي توان اظهار داشت که برنامه تمريني روش موثر در اصلاح وضعيت کتف ها، بهبود عملکرد موضعي کمربند شانه و وضعيت بدني و در نتيجه افزايش سلامت عمومي افراد مبتلا به کتف دور مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دانشمندی، ح.، و علی زاده، م.، و شادمان، ب. (1385). بررسی تاثیر یک دوره برنامه تمرینی بر موقعیت قرارگیری استخوان کتف. پژوهش در علوم ورزشی, 4(11), 93-107. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63004Vancouver : کپی

دانشمندی حسن، علی زاده محمدحسین، شادمان بهروز. بررسی تاثیر یک دوره برنامه تمرینی بر موقعیت قرارگیری استخوان کتف. پژوهش در علوم ورزشی. 1385 [cited 2021September24];4(11):93-107. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63004IEEE : کپی

دانشمندی، ح.، علی زاده، م.، شادمان، ب.، 1385. بررسی تاثیر یک دوره برنامه تمرینی بر موقعیت قرارگیری استخوان کتف. پژوهش در علوم ورزشی, [online] 4(11), pp.93-107. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63004. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 602 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی