برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  4 , شماره  10 ; از صفحه 29 تا صفحه 41 .
 
عنوان مقاله: 

ساخت نوارگردان (تردميل) جوندگان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

هدف: فيزيولوژي تمرين بخش مهمي از علوم ورزشي- پزشكي است كه به مطالعه تاثير تمرينات بر عملكرد بدن انسان مي پردازد. در سال هاي پيشين تنها امكان مطالعه در مورد بدن انسان- به عنوان نمونه- وجود داشت و با محدوديت هاي بارزي همراه بود، زيرا امكان استفاده از تمام بافت هاي بدن انسان وجود نداشت. اين مشكل با استفاده از مدل هاي حيواني رفع شد. در حوزه فيزيولوژي ورزشي از سگ و اسب هم استفاده مي شد، ولي به مرور به استفاده از خوكچه هندي، خرگوش و در نهايت نژادهاي مختلف موش گرايش بيشتري نشان داده شد، زيرا استفاده از آن ها آسان تر و كم هزينه تر بود.
روش: براي دستيابي به اين مرحله، يك نوارگردان مخصوص جوندگان طراحي و ساخته شد كه با استفاده از آن امكان تمرين دادن جوندگان فراهم گرديد، زيرا به جرات مي توان گفت كه تمرين مهم ترين متغيري است كه در آزمايشات اين حوزه از علم اعمال مي شود.
در پژوهش حاضر، با توجه به نياز مبرم به اين وسيله در ايران و دشواري هاي تهيه نوارگردان (تردميل) جوندگان كه ساخت كشورهاي غربي به ويژه آمريكا مي باشد، يك نمونه از اين نوارگردان طراحي و ساخته شد. اين نمونه با استفاده از مشخصات نمونه خارجي (به ويژه دستگاه هاي ساخت كلمبوس آمريكا)، توسط يك گروه فني- مهندسي تهيه شد و پس از انجام آزمايش هاي مقدماتي در شش نوبت اطلاعات لازم در آن وارد گرديد و پس از نهايي شدن در اختيار چند دانشكده قرار گرفت به نحوي كه تاكنون در كشور براي انجام چند پروژه مهم مورد استفاده قرار گرفته است. در اين پژوهش خصوصيات تكنيكي و نحوه عملكرد اين وسيله به بحث گذاشته شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قراخانلو، ر. (1385). ساخت نوارگردان (تردمیل) جوندگان. پژوهش در علوم ورزشی, 4(10), 29-41. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62453Vancouver : کپی

قراخانلو رضا. ساخت نوارگردان (تردمیل) جوندگان. پژوهش در علوم ورزشی. 1385 [cited 2021May15];4(10):29-41. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62453IEEE : کپی

قراخانلو، ر.، 1385. ساخت نوارگردان (تردمیل) جوندگان. پژوهش در علوم ورزشی, [online] 4(10), pp.29-41. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62453. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 301 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی