نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات تري گليسيريد و كلسترول به تفكيك LDL و HDL در بيماران با استروك ايسكميك بستري در بخش نورولوژي بيمارستان سينا همدان در طول يكسال (79-1378)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه نورولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 
يكي از عوامل خطرساز آترواسكروز و همچنين استروك ايسكميك ، افزايش چربي‌‌هاي خون است. مطالعات متعددي در مورد تغييرات كلسترول ، تري گليسيريد ، LDL وHDL در استروك ايسكميك صورت گرفته است در اين تحقيق تغييرات اين متغيرها بر اساس سن، جنس و رابطه آنها با بقيه عوامل خطرساز مورد مطالعه قرار گرفته است. اين مطالعه به اين سؤال پاسخ مي‌‌دهد كه آيا بيماران ايراني با توجه به رژيم غذايي ، سن و جنس و فرهنگ خاص خود مي‌‌توانند با بيماران كشورهاي ديگر تفاوتي داشته باشند يا خير ؟ هدف از اين مطالعه بررسي تغييرات تري گليسيريد و كلسترول(HDL,LDL)در بيماران با استروك ايسكميك بستري دربخش نورولوژي در طول يكسال (79-1378)است. در اين مطالعه نوع تحقيق توصيفي مقطعي است و حجم نمونه 115 نفر از بيماران سكته مغزي ايسكميك بستري در بخش اعصاب بيمارستان سينا همدان انتخاب شده است. پس از تائيد تشخيص، نمونه خون به آزمايشگاه ارسال و نتايج وارد فرم تحقيقاتي شده است و نهايتا" نتايج با نرم افزار EPI6 آناليز شده است. كلسترول و تري گليسيريد زير 200 ميلي گرم در دسي ليتر و LDL زير 130 ميلي گرم در دسي ليتر و HDL بالاي 35 ميلي گرم در دسي ليتر طبيعي و مخالف آن غير طبيعي محسوب شده است.از بيماران مطالعه شده 54% مرد و 46% زن بودند. اكثريت ساكن شهر و حدود نيمي از بيماران با همي پلژي مراجعه كرده‌‌اند. حدود 58% افزايش كلسترول ، 49% افزايش LDL و 60% كاهش HDL را نشان دادند. در اين مطالعه مشخص گرديد كه در سنين 68 تا 70 سالگي بيشترين افزايش كلسترول و LDL ديده مي‌‌شود و اين تغييرات در زنان بيشتر از مردان و در بيماران با پر فشاري خون بيشتر ديده مي‌‌شود. در اين مطالعه مشخص شدكه كلسترول ،LDL وHDL در بيماران با سكته مغزي ايسكميك تغييرات معني داري دارد(p< 0.05 ).به طور كلي در جامعه مورد بررسي ، پرفشاري خون و هيپرليپيدمي به صورت افزايش كلسترول LDL و كاهش HDL به عنوان عوامل خطرساز اصلي سكته مغزي ايسكميك مي‌‌باشند و تري گليسيريد نقش چنداني ندارند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مظاهری، ش. (1380). بررسی تغییرات تری گلیسیرید و کلسترول به تفکیک LDL و HDL در بیماران با استروک ایسکمیک بستری در بخش نورولوژی بیمارستان سینا همدان در طول یکسال (79-1378). مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 8(3 (مسلسل 21)), 20-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6245Vancouver : کپی

مظاهری شهیر. بررسی تغییرات تری گلیسیرید و کلسترول به تفکیک LDL و HDL در بیماران با استروک ایسکمیک بستری در بخش نورولوژی بیمارستان سینا همدان در طول یکسال (79-1378). مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1380 [cited 2022August13];8(3 (مسلسل 21)):20-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6245IEEE : کپی

مظاهری، ش.، 1380. بررسی تغییرات تری گلیسیرید و کلسترول به تفکیک LDL و HDL در بیماران با استروک ایسکمیک بستری در بخش نورولوژی بیمارستان سینا همدان در طول یکسال (79-1378). مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 8(3 (مسلسل 21)), pp.20-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6245. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 520 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی