برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  3 , شماره  10 ; از صفحه 1 تا صفحه 10 .
 
عنوان مقاله: 

دسته بندي تصاوير آندومتر به منظور کمک به تشخيص هيپرپلازي با استفاده از موجك لگاريتمي گابور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: روند تشخيص بين هيپرپلازيهاي بدخيم و خوش خيم با روشهاي فردي و به کمک ميکروسکوپهاي نوري آغاز شد و به تازگي با بهره گيري از تحليلهاي ريخت شناسي رايانه اي ادامه مي يابد كه نيازمند محاسبه چند ويژگي اساسي است. يکي از آنها درصد حجمي استروما مي باشد که از محاسبه ميزان بافت استروما در تصوير به دست مي آيد. در حال حاضر اين ميزان توسط آسيب شناسان به صورت ذهني و يا با استفاده از روشهاي دستي محاسبه مي شود. اما اين پارامتر با استفاده از الگوريتم معرفي شده در اين مقاله مي تواند با دقت خوبي به صورت خودکار مورد محاسبه قرار گيرد. روند پيشنهاد شده مي تواند به عنوان اولين مرحله اساسي از تشخيص هيپرپلازي آندومتر در آسيب شناسي مورد استفاده قرار گيرد.
مواد و روشها: در اين مقاله روشي براي ناحيه بندي اين بافت در تصوير بر اساس موجکهاي لگاريتمي گابور و تحليل ريخت شناسي پيشنهاد شده است. موجکهاي گابور بيشترين تفکيک پذيري را در مکان و فرکانس ايجاد مي كنند، به طوري که نتايج آن در روند ناحيه بندي بافت بسيار مفيد واقع مي گردد. لذا در اين مطالعه از توانايي فيلترهاي لگاريتمي گابور در افتراق باندهاي فرکانسي بافت تحت مقياسها و جهت هاي مختلف براي جداسازي بافت استروما - که اطلاعات آن بيشتر در باند هاي مياني فرکانس قرار دارد - از بافت غده اي استفاده شده است. در الگوريتم پيشنهادي، بانك فيلتر لگاريتمي گابور بر تصاوير ميكروسكوپيك بافت آندومتر اعمال و از تحليل ريخت شناسي جهت حذف نويز استفاده شده است. روش ناحيه بندي به کار رفته عبارتست از جمع خروجيهاي وزن دهي و نويزگيري شده بانك فيلتر گابور.
نتايج: تصاوير مورد آزمايش قرار گرفته با استفاده از اين روش با دقت قابل قبولي ناحيه بندي مي شوند، به طوري كه مي توانند براي تعيين درصد بافت استروما به عنوان عامل كمك تشخيصي مورد استفاده پاتولوژيستها قرار بگيرند. روش بررسـي شده داراي حسـاسيت 95.3%، ويژگي 95.6%، دقت %95.4، مقدار پيشگويي مثبت 98.4% و مقدار پيشگويي منفي 88% در افتراق بين هيپرپلازي خوش خيم و بدخيم بر اساس درصد حجمي استروما مي باشد.
بحث و نتيجه گيري: بر مبناي اين بررسي، تبديل موجك لگاريتمي گابور يكي از موثرترين روشها در ناحيه بندي بافت شناخته شده است، به طوري كه مي تواند به راحتي اطلاعات مربوط به بافت را از باندهاي فركانسي مياني جدا كرده و مورد استفاده الگوريتم ناحيه بندي قرار دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

شریف، ب.، و احمدیان، ع.، و عقابیان، م.، و ایزدی مود، ن.، و خوبدل، م. (1385). دسته بندی تصاویر آندومتر به منظور کمک به تشخیص هیپرپلازی با استفاده از موجک لگاریتمی گابور. مجله فیزیک پزشکی ایران, 3(10), 1-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62411Vancouver : کپی

شریف بابک، احمدیان علیرضا، عقابیان محمدعلی، ایزدی مود نرگس، خوبدل مهدی. دسته بندی تصاویر آندومتر به منظور کمک به تشخیص هیپرپلازی با استفاده از موجک لگاریتمی گابور. مجله فیزیک پزشکی ایران. 1385 [cited 2021April18];3(10):1-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62411IEEE : کپی

شریف، ب.، احمدیان، ع.، عقابیان، م.، ایزدی مود، ن.، خوبدل، م.، 1385. دسته بندی تصاویر آندومتر به منظور کمک به تشخیص هیپرپلازی با استفاده از موجک لگاریتمی گابور. مجله فیزیک پزشکی ایران, [online] 3(10), pp.1-10. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62411>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 83 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی