برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  16 , شماره  61 ; از صفحه 60 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

گزارش موارد بوتوليسم ناشي از مصرف اشپل شور در شهرستان رشت 1384

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: بوتوليسم بيماري فلج كننده خطرناكي ست كه از سم كلستريديوم بوتولينوم پديد مي آيد. اين باكتري در محيط بي هوازي، كم نمك و كم شيرين با اسيديته كم و دماي بالاتر از دماي يخچال فعال بوده، غذاهاي خانگي ذخيره شده و همينطور كنسروهاي گوشتي محيط مناسب تكثير آن است. سم با تاثير بر سلسله اعصاب موجب از كار افتادگي آنها و در نهايت فلج سيستم تنفسي و مرگ مي شود. بررسي نحوه ورود اين سم به سبد غذايي انسان با توجه به احتمال بالاي بروز مرگ در مسموميت با آن اهميت زيادي دارد.
هدف: هدف از گزارش اين موارد، شناسايي منابع اصلي بيماري در گيلان و ارائه روش هاي پيشنهادي براي مقابله با آن است.
معرفي موارد: تعداد كل مسمومان 6 نفر با حداقل سن 23 و حداكثر 73 سال با 4 نفر زن و 2 نفر مرد بودند كه يكي از آنها در ICU بيمارستان رازي فوت شد. تشخيص قطعي با تعيين ميزان سم كلستريديوم بوتولينوم در نمونه غذايي بوده است.
نتيجه گيري: غلظت سم كلستريديوم بوتولينوم در اشپل ماهي كپور شور شده در حدي است كه قادر است بسرعت باعث بروز علائم بوتوليسم شود و به رغم دسترسي به امكانات پزشكي منجر به مرگ مسمومان شود. لذا آموزش عمومي در خصوص استفاده نكردن از ماهي كپور شور شده از يك سو و آموزش كادر درماني از جانب ديگر براي در نظر گرفتن بوتوليسم به عنوان يكي از تشخيص هاي افتراقي در بيماران و سرانجام نظارت و كنترل دقيق تر در نحوه تهيه، نگهداري و توزيع مواد غذايي بخصوص غذاهاي سنتي، در پيشگيري از مسموميت با اين سم مهلك اهميت بسيار دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 240
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی