برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تركيبات شيميايي و اثر ضد باکتريايي اسانس چهار گونه از گياهان دارويي استان لرستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خرم آباد، انتهای خیابان رازی، معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، مرکز تحقیقات داروهای گیاهی آزمایشگاه کشت سلولی و ویروس شناسی
 
چکیده: 

مقدمه: افزايش روز افزون مقاومت آنتي بيوتيک ها و عوارض جانبي آنها و استفاده بيش از حد نگهدارنده هاي غذايي شيميايي که بعضي مشکوک به سرطان زايي هستند توجه به عصاره و داروهاي گياهي و مواد ضدميکروبي طبيعي را بيشتر نموده است. در اين پژوهش اثرات آنتي باکتريال اسانس آويشن خرم آباد و اليگودرز، کنگر و برگ زعفران را بر روي تعدادي از باکتري هاي استاندارد گرم منفي و مثبت ارزيابي و ترکيبات شيميايي اسانس دو گونه آويشن را تجزيه و مقايسه كرديم.
مواد و روش ها: اسانس ها در دستگاه کلونجر Clevenger تقطير و طي مراحلي در هگزان و PBS حل و استفاده گرديدند. ترکيبات شيميايي اسانس آويشن با دستگاه GC/MS تجزيه و شناسايي شدند. مواد با آزمايش ديسک ديفيوژن و تعيين حداقل غلظت مهارکنندگي (MlC) بروش برات ميکرودايلوشن مورد آزمايش قرار گرفته سپس حداقل غلظت کشندگي آنها (MBC) نيز معين گرديد.
يافته ها: پانزده ترکيب در اسانس اليگودرز و بيست و هفت ترکيب در اسانس آويشن خرم آباد شناسايي شد. مهم ترين ترکيب ها تيمول و کارواکرول بودند که به ترتيب در اسانس آويشن اليگودرز 66 درصد و 7.5 درصد و در اسانس آويشن خرم آباد 10 درصد و 25 درصد بودند. اثر آنتي باکتريال در دو اسانس آويشن بر باکتري هاي گرم مثبت و استاف ارئوس و باسيلوس سرئوس و بر اشرشياکلي و سودوموناس ائروژنيوزا مشاهده گرديد. اسانس برگ کنگر بر استاف اپيدرميديس و برگ زعفران بر استاف ارئوس اثر باکتريواستاتيک داشتند. با توجه به اثرات آنتي باکتريال از طرفي و بالا بودن غلظت تيمول و پايين بودن غلظت كارواكرول در اسانس آويشن اليگودرز از طرف ديگر مي توان از اين اسانس در هنگامي كه از اثر سوزاننده و التهابي كارواكرول پرهيز مي شود استفاده نمود. بنابراين مي توان به كاربرد بعضي از اسانس هاي مورد مطالعه در صنايع دارويي بهداشتي و غذايي اميدوار بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 386
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی