برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آيا انجام آندوسكوپي تشخيصي در كليه موارد بلع مواد سوزاننده در كودكان ضروري است؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار کشاورز، خیابان دکتر غریب، بیمارستان مرکز طبی کودکان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بلع مواد سوزاننده مي تواند موجب سوختگي شديد دستگاه گوارش و در نتيجه، عوارض مهمي مثل تنگي مري، شود. معمولا انجام آندوسكوپي تشخيصي در كودكان در كليه موارد بلع ماده سوزاننده توصيه مي شود. اين مطالعه تعيين نقش پيش بيني كننده علايم باليني و نوع و ميزان ماده بلع شده در تخمين شدت ضايعات مري و معده و بالاخره تعيين عوارض و تبيين انديكاسيون هايي براي آندوسكوپي است.
روش بررسي: 72 كودك، پس از بلع اتفاقي ماده سوزاننده، بررسي و براساس علايم اوليه به دو گروه تقسيم شدند و نوع و ميزان ماده بلع شده، يافته هاي آندوسكوپي و نتايج و عوارض به شكل آينده نگر مورد ارزيابي و آناليز قرار گرفتند.
يافته ها: 36 بيمار هيچ گونه علامت باليني نداشتند (گروه
(B و 36 بيمار ديگر با يك يا چند علامت اوليه )استفراغ، هماتمز، آبريزش از دهان و زجر تنفسي( و يا سوختگي اوروفارنكس مراجعه كرده بودند )گروه (A. در گروه A، مواد قويتر و بيشتري نسبت به گروه B بلع شده بود. ميزان ماده بلع شده در گروه B، 23 مورد بلع < 20cc و 13 مورد بلع 20cc ³ بوده و در گروه A، تنها يك مورد بلع < 20cc و 35 مورد بلع 20cc ³  داشتيم. نسبت به افرادي كه ميزان بيشتر از 20cc بلع كرده بودند در گروه A نسبت به گروه B، 2.7 برابر بود (35 نفر در برابر 13 نفر) و در گروه A، بين ميزان ماده خورد شده و درجه سوختگي pvalue=0.036 و در گروه B، pvalue=0.492 به دست آمد. آسيب شديد دستگاه گوارش در 32 مورد (77.8%) ديده شد كه از بين آنها، 17 مورد (47.2%) دچار عارضه شدند؛ در فاز حاد، 3 مورد پرفوراسيون مشاهده شد )كه در يك مورد پرفوراسيون مري توام با پرفوراسيون معده بود) و در فاز ديررس، 17 مورد تنگي كه 16 مورد تنگي مري (از جمله يك مورد همراه با تنگي مدخل معده و يك مورد همراه با فيستول مري به پلور) و يك مورد انسداد خروجي معده وجود داشت. هر سه مورد پرفوراسيون حاد به تنگي منتهي شدند. در گروه B، هيچ موردي از سوختگي شديد (درجه II به بالا) ديده نشد و عارضه اي رخ نداد. بين نوع و ميزان ماده و علايم اوليه با سوختگي CI و عوارض ارتباط وجود داشت (p<0.05).
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد آندوسكوپي تشخيصي در كودكان بدون علامتي كه به طور تصادفي مقدار كمي از يك ماده ضعيف را خورده اند، ضروري نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 178
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی