برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تظاهرهاي پوستي بيماران مبتلا به نارسايي پيشرفته کليه تحت درمان با همودياليز در بخش دياليز بيمارستان امام خميني تهران در سال 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان آیت اله طالقانی، پلاک 79، مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام، کدپستی: 14166
 
چکیده: 

زمينه و هدف: روش هاي نوين درمان نارسايي کليه، اميد به زندگي و کيفيت زندگي بيماران را بهبود بخشيده است. در صورت پيوند نکردن کليه و طولاني شدن زماني که بيمار تحت همودياليز قرار مي گيرد، تظاهرهاي پوستي متعددي بروز مي کنند که تشخيص و درمان آنها موجب بهبود کيفيت زندگي بيمار و رفع نگراني وي مي شود. هدف از اين مطالعه تعيين تظاهرهاي و همراهي هاي پوستي در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه تحت درمان با همودياليز طي سه ماهه اول سال 1382 در بخش دياليز بيمارستان امام خميني بود.
روش اجرا: در اين مطالعه 104 بيمار مبتلا به نارسايي پيشرفته کليه که طي سه ماهه اول سال 1382 در مرکز دياليز بيمارستان امام خميني تحت درمان بودند پس از مصاحبه و تکميل پرسشنامه مورد معاينه دقيق پوست، ناخن ها و موها قرار گرفتند.
يافته ها: شايع ترين تظاهر پوستي در اين گروه از بيماران، تغيير در رنگ پوست و تغييرهاي ناخني در 83 بيمار
(%80) بود. خشکي پوست در 77 بيمار (%74) و خارش در 53 بيمار (%51) مشاهده شد. خشکي پوست در بيماران با کلسيم سرم بيش از 9.3 ميلي گرم در دسي ليتر شايع تر بود (P<0.05). هيپرپيگمانتاسيون در بيماراني که حجم ادرار آنها کمتر از 500 ميلي ليتر در روز بود يا بيش از 24 ماه تحت همودياليز مستمر بودند بيشتر مشاهده شد (P<0.05). شيوع خارش در بيماراني که سابقه مصرف الکل داشتند بيشتر بود (P<0.05). تغييرهاي ناخني در تمامي 14 بيماري مشاهده شد که از نظر آنتي بادي ضد ويروس هپاتيت C مثبت بودند اما در هيچ يک از 5 بيماري که از نظر HBs Ag مثبت بودند مشاهده نشد.
نتيجه گيري: تظاهرهاي باليني متعددي در پوست و ناخن اکثر بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه مشاهده مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 305
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی