5 SID.ir | بررسي تغييرات بيوشيميايي ايجاد كننده بيماري استخواني ناشي از درگيري كليوي در بيماران همودياليزي استان قزوين
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات بيوشيميايي ايجاد كننده بيماري استخواني ناشي از درگيري كليوي در بيماران همودياليزي استان قزوين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی قزوین
 
چکیده: 

هيپرپاراتيروئيدي ثانويه و درگيري استخواني يكي از معظلات بيماري هاي كليوي مزن است. اين مطالعه به منظور شناسايي تغييرات بيوشيميايي در بيماري استخواني ناشي از درگيري كليوي در بيماران همودياليزي استان قزوين انجام شده است.
روش هاي كار: در يك مطالعه توصيفي از بيماران دچار نارسايي مزمن كليوي منجر به همودياليز، نمونه خون ناشتا از شانت شرياني- وريدي قبل از شروع دياليز اخذ و بر روي آن ها آزمون هاي كلسيم، فسفر و آلكالن فسفاتاز با روش هاي كلريمتري و
PTH با روش IRMA صورت گرفت. جهت ارايه نتايج از آمار توصيفي استفاده شد.
يافته ها: 4 درصد از بيماران فاقد هرگونه تغيير بيوشيميايي در آزمون هاي مذكور بودند ولي 96 درصد آنان در يك يا چند و يا تمام آزمون ها داراي اختلال بودند. شايع ترين اختلال مربوط به افزايش ميزان فسفر و كمترين اختلال مربوط به افزايش سطح آلكالن فسفاتاز بود. 51 درصد بيماران داراي افزايش سطح
PTH (هيپرپاراتيروئيد) بوده و سطح ساير پارامترها نيز در آنان افزايش داشت. در ميانگين سن، طول مدت همودياليز و و تعداد دفعات همودياليز و هم چنين نسبت جنسي بيماران هيپرپاراتيروئيد با كل نمونه هاي مورد بررسي تفاوتي مشاهده نشد.
نتيجه گيري: نتايج مطالعات بيوشيميايي و هورموني نمايان گر ارجحيت فرم خفيف تا متوسط هيپرپاراتيروئيدي ثانويه و بيماري استخواني ناشي از آن در جامعه مورد مطالعه مي باشد كه اقدامات درماني ويژه اي را مي طلبد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 79
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی