برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي ويژگي هاي فركانسي حلزون شنوايي هنجار در نوزادان و بزرگسالان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی شنوایی شناسی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بررسي گسيل هاي صوتي برانگيخته با محرك كليك از آن جهت از اهميت چشمگيري برخوردار است كه ارتباط نزديكي با ساز و كار حلزون دارد و عملكرد آن را منكعس مي كند. با توجه به ساختار خاص اين گسيل ها، براي بررسي آن نيازمند روشي هستيم كه هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ فركانس قابل تجزيه و تحليل باشد. در بين روش هاي مختلف موجود روش هاي تبديل زمان- فركانس براي تجزيه تحليل اين سيگنال ها بسيار مناسب هستند. در پژوهش حاضر، هدف اين است كه با استفاده از گسيل هاي صوتي برانگيخته با محرك كليك و تبديل اطلاعات حاصل از آن به اطلاعات زمان- فركانس، به بررسي پاسخ فركانسي حلزون در نوزادان پرداخته و با پاسخ فركانسي حلزون بزرگسالان مقايسه شود.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت مطالعه هم گروهي، اجرا شد. جمعيت مورد مطالعه شامل 23 نوزاد 1 تا 28 روزه هنجار و 31 بزرگسال 18 تا 25 ساله هنجار بودند. آزمون گسيل هاي صوتي برانگيخته گذراي گوش با ارايه محرك كليك در هر دو گوش، اجرا شد. سپس اين تحريكات ثبت شد و به صورت
off-line در نرم افزار تبديل زمان- فركانس، مورد بررسي قرار گرفت. دامنه و ميزان نسبت سيگنال به نويز در هر فركانس با استفاده از اين نرم افزار تعيين گرديد. در نهايت نتايج دو گروه بررسي و مقايسه شد.
يافته ها: درصد تكرارپذيري نسبت سيگنال به نويز و دامنه پاسخ در آزمون گسيل هاي صوتي برانگيخته گذراي گوش در نوزادان 1 تا 28 روزه بيشتر از بزرگسالان 18 تا 25 ساله مي باشد، ولي در دو گروه مورد بررسي بين جنس دختر و پسر و نيز بين گوش راست و چپ تفاوت بارزي وجود ندارد.
نتيجه گيري: پاسخ فركانسي حلزون نوزادان با بزرگسالان متفاوت است. در حلزون نوزادان، پاسخ فركانس هاي بالا قوي تر از بزرگسالان مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی