برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي کارايي روش الکتروليز در حذف فسفر از پساب تصفيه خانه هاي فاضلاب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اگرچه فرآيندهاي تصفيه اوليه و ثانويه وقتي که با گندزدايي تکميل شده باشد، (تصفيه متداول فاضلاب) مي تواند 85 درصد BOD و جامدات معلق و تقريبا همه موجودات بيماريزا را حذف نمايد، ليکن بعضي از آلودگي ها از قبيل نيتروژن، فسفر، COD محلول و فلزات سنگين به ميزان کمتري حذف مي شوند.
اين امر خاصه وقتي که مقادير زيادي از فاضلاب تصفيه شده به يک جريان آب سطحي با دبي کم يا اکوسيستم حساس تخليه مي شود مشکلي اساسي به حساب مي آيد. هدف از انجام اين تحقيق بررسي کارايي روش الکتروليز جهت حذف فسفر از پساب تصفيه خانه هاي فاضلاب بوده است.
روش بررسي: مطالعه از نوع تجربي- کاربردي بود و به اين منظور پايلوتي در محل آزمايشگاه ميکروبيولوژي آب و فاضلاب دانشکده بهداشت و انستيتو تحقيقات بهداشتي تهران با ظرفيت 20 ليتر با جريان پيوسته، احداث گرديد، راکتور در دبي ها، پتانسيل هاي الکتريکي و غلظت هاي مختلف پساب راهبري شد.
يافته ها: بکارگيري پليت هاي آلومينيوم در آند به عنوان عامل فلوکه کننده در پساب در روش الکتروليز حذف فسفر را حدود
90.1 درصد نشان داد.
نتيجه گيري: مي توان انتظار داشت فرآيند الکتروليز با مزايايي از قبيل هزينه هاي بهره برداري پايين، جنبه هاي بهداشتي و زيست محيطي مطلوب، حجم کم لجن توليدي، بازده بسيار بالا، چشم انداز مطلوبي در حذف فسفر و ديگر مواد آلاينده مشابه از آب و فاضلاب بدست آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 222
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی