برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزش تشخيصي محصولات حاصل از تجزيه فيبرين / فيبرينوژن و مقايسه آن با سيتولوژي در تشخيص تومور مثانه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی اورولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تومور مثانه يكي از تومورهاي شايع دستگاه ادراري است. روش قطعي تشخيص آن سيستوسكوپي است كه روش تهاجمي مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي ارزش تشخيصي محصولات حاصل از تجزيه فيبرين/ فيبرينوژن ادرار در تشخيص تومور مثانه بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه ارزيابي آزمون تشخيصي، تعداد ٦٠ بيمار كه با علايم تومور مثانه به بيمارستان شهيد رهنمون يزد مراجعه و در مراحل بعدي سرطان ترانزيشنال مثانه در آن ها ثابت گرديده بود وارد مطالعه شدند. دو نمونه از ادرار بيماران قبل از هرگونه دستكاري جمع آوري گرديد. يك نمونه جهت بررسي سيتولوژيك به آزمايشگاه پاتولوژي و نمونه ديگر جهت بررسي ميزان
Fibrin Degradation Products (FDP) ادرار بر اساس دستورالعمل شركت سازنده FDP) Aurateck Kit) به آزمايشگاه بيمارستان ارسال گرديد. بيماران بر اساس مرحله و درجه بيماري تقسيم شدند و ارزش تشخيصي هر آزمون مشخص گرديد.
يافته ها: تعداد ٦٠ نمونه مورد بررسي قرار گرفتند. ٣٤ بيمار مرد و ٢٦ نفر زن بودند. ميانگين سني بيماران
62.3±11 سال بود. بيماران از نظر درجه بيماري به سه گروه تقسيم گرديدند. ميزان حساسيت FDP و سيتولوژي ادرار به ترتيب در درجه I معادل 63% و 8%، در گريد II بيماري معادل 645 و 28% و در بيماران با درجه III و IV بيماري، 89% و 50% بود. بيماران هم چنين بر اساس مرحله بيماري به گروه هاي مختلفي تقسيم شدند كه ميزان حساسيت FDP و سيتولوژي ادرار در بيماران با مرحله Ta به ترتيب 64% و 34% و در مرحله T1 و T2 به ترتيب 65% و 22% و در مرحله T3 و T4 به ترتيب معادل 63% و 43% محاسبه گرديد. ميزان حساسيت به طور كلي در مورد FDP برابر با 68% و در مورد سيتولوژي 38% بود (P<0.005). ارزش پيشگويي مثبت تست FDP معادل 100% و ارزش پيشگويي منفي آن برابر 30.4% گزارش گرديد.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر نشان داد كه
FDP ادرار، يك تومور ماركر و تست تشخيصي با ارزش مي باشد كه در تمام مراحل و گريدهاي كارسينوم مثانه حساسيت بيشتري نسبت به سيتولوژي داشته و هم چنين از قدرت تشخيصي نسبتا يكساني برخوردار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

معین، م.، و دهقانی، و. (1386). ارزش تشخیصی محصولات حاصل از تجزیه فیبرین / فیبرینوژن و مقایسه آن با سیتولوژی در تشخیص تومور مثانه. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 6(1 (پی در پی 22)), 25-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=61465Vancouver : کپی

معین محمدرضا، دهقانی ولی اله. ارزش تشخیصی محصولات حاصل از تجزیه فیبرین / فیبرینوژن و مقایسه آن با سیتولوژی در تشخیص تومور مثانه. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1386 [cited 2021October22];6(1 (پی در پی 22)):25-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=61465IEEE : کپی

معین، م.، دهقانی، و.، 1386. ارزش تشخیصی محصولات حاصل از تجزیه فیبرین / فیبرینوژن و مقایسه آن با سیتولوژی در تشخیص تومور مثانه. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 6(1 (پی در پی 22)), pp.25-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=61465. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی