برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1385 , دوره  15 , شماره  1 (پیاپی 25) ; از صفحه 47 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه دستورالعمل مراقبت مديريت شده ارزيابي قبل از اعمال جراحي در بيماران بستري در بخش گوش و گلو و بيني در بيمارستان بازرگانان تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی مدیریت خدمات بهداشتی- درمانی، دانشکده مدیریت و اقتصاد، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در سال هاي اخير توجه مديران خدمات بهداشتي و درماني به سه مقوله ارتقاي كيفيت خدمات، دسترسي و تامين منابع مالي سازمان هاي ذيربط، اهميت مراقبت هاي مديريت شده را بيش از پيش نمايان ساخته است. هدف از اين بررسي مطالعه وضعيت اجرايي دستورالعمل مراقبت مديريت شده ارزيابي قبل از اعمال جراحي در بيماران مبتلا به بيماري هاي گوش، گلو و بيني در بيمارستان بازرگانان در سال 1384 مي باشد.
روش بررسي: پژوهش حاضر به صورت توصيفي روي 140 پرونده انجام شده است. داده هاي پژوهش با استفاده از چك ليست جمع آوري شده است به منظور تحليل داده ها و بررسي آماري از شاخص ها و روش هاي آمار توصيفي استفاده شده است.
يافته ها: از 140 پرونده بيماران بستري در بخش جراحي گوش، گلو و بيني در 136 پرونده (97 درصد) معيارهاي انجمن بيهوشي آمريكا ثبت شده است. ثبت علايم حياتي بيماران در 98 درصد پرونده ها كه معادل 137 پرونده از كل پرونده ها مي باشد انجام شده است.
99.5 درصد از پرونده ها كه بالغ بر 138 پرونده مي باشد تاريخچه بيماي داشته اند. در 99.6 درصد از پرونده هاي بستري (معادل 139 پرونده) شمارش گلبول هاي خوني انجام شده است. 69.7 درصد از پرونده هاي بستري بالاي 60 سال معادل 8 پرونده راديوگرافي قفسه صدري انجام شده است. 100 درصد از پرونده هاي بستري بالاي 40 سال كه شامل 15 پرونده مي باشد داراي نوار قلب بوده است. 28 درصد از پرونده ها كه معادل 39 پرونده مي باشد داراي مشاوره قلب و داخلي بوده است.
نتيجه گيري: كاربرد دستورالعمل مراقبت هاي مديريت شده بر ارزيابي قبل از اعمال جراحي گوش و گلو و بيني مي تواند نقش سازنده اي در كاهش عوارض ناشي از اعمال جراحي و بهبود اجراي دستورالعمل هاي مراقبت هاي مديريت شده ايفا نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 252
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی