برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1386 , دوره  65 , شماره  3 ; از صفحه 78 تا صفحه 81 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع كلونيزاسيون استافيلوكوك اورئوس مقاوم به متي سيلين و وانكومايسين در نازوفارنكس در بيمارستان اميراعلم، سال 1383

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، خیابان سعدی، بیمارستان امیراعلم
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استافيلوكوك اورئوس يكي از عوامل اصلي عفونت هاي بيمارستاني و از علل مهم مرگ و مير و ناتواني بيماران است. جمع آوري اطلاعات در مورد وضعيت كلونيزاسيون و مقاومت دارويي اين ارگانيسم اقدامي موثر در جهت پيشگيري از عفونت هاي بيمارستاني محسوب مي شود. هدف از انجام اين مطالعه، تعيين ميزان شيوع ناقلين نازوفارنكس استافيلوكوك اورئوس مقاوم به متي سيلين و مقاوم به وانكومايسين در بخش هاي جراحي و همودياليز بيمارستان اميراعلم مي باشد.
روش بررسي: اين تحقيق در قالب يك مطالعه مقطعي توصيفي بر روي مجموع 106 بيمار و پرسنل پرستاري بخش هاي همودياليز و جراحي بيمارستان اميراعلم در سال 1383 انجام شد. از همه افراد واجد شرايط مطالعه با استفاده از سواب پنبه اي نمونه از ناحيه نازوفارنكس تهيه و جهت كشت و آنتي بيوگرام به آزمايشگاه بيمارستان ارسال گرديد.
يافته ها: 26 نفر
(%24.5) از 106 نفر افراد مورد مطالعه ناقل استافيلوكوك اورئوس بودند كه در هشت نفر (%7.5) استافيلوكوك اورئوس مقاوم به متي سيلين بود. بيشترين ميزان شيوع كلونيزاسيون استافيلوكوك اورئوس در پرسنل بخش همودياليز بود كه همگي مقاوم به متي سيلين بودند. ميزان شيوع در بيماران بخش همودياليز دو برابر بيماران بخش جراحي بود. موردي از مقاومت استافيلوكوك اورئوس نسبت به وانكومايسين مشاهده نشد.
نتيجه گيري: نتايج اين بررسي شيوع بالاي كلونيزاسيون استافيلوكوك اورئوس مقاوم به متي سيلين را در نازوفارنكس پرسنل و بيماران بخش همودياليز نشان داد. از اين رو لازم است اقداماتي در جهت كنترل و كاهش ميزان كلونيزاسيون و توقف روند افزايش مقاومت آنتي بيوتيكي در بيمارستان صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی